Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

''Atık Isı Borsası Kurulsun''

Baca Gazından Elektrik Üretecek

Batıçim Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Murahhas Üyesi Tufan Ünal, çimento sektöründeki kapasite fazlalığı ve karlılıkların düşmesi nedeniyle enerji yatırımlarına ağırlık verdiklerini, çevre alanında da ciddi yatırımlara başladıklarını söyledi.

yapi.com.tr / AA
Baca Gazından Elektrik Üretecek

Batıçim Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Murahhas Üyesi Tufan Ünal, çimento sektöründeki kapasite fazlalığı ve karlılıkların düşmesi nedeniyle enerji yatırımlarına ağırlık verdiklerini, çevre alanında da ciddi yatırımlara başladıklarını söyledi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Ünal, İzmir ve Söke'de çimento üretim tesisleri bulunan grubun 2011 yılını, önceki yıla göre küçük artışlarla kapattığını, kapasitenin yüzde 50'lik bölümünün ihracata ayrıldığını ifade etti.

Siyasi gelişmeler durgunluk nedeniyle ihracatın alternatif pazarlara kaydığını, son dönemde özellikle Brezilya pazarına yapılan ihracatın dikkat çektiğini bildiren Ünal, Türkiye'nin çimento ihracatının yaklaşık yüzde 10'unun olimpiyatlar ve futbol organizasyonları nedeniyle canlı bir inşaat sektörüne sahip Brezilya'ya gönderildiğine dikkat çekti.

Ünal, 2012 yılı için yüzde 8 büyüme öngördüklerini, Ege Bölgesi'nde ise kapasite fazlası sorununun bulunduğunu, beklenen inşaat yatırımların bir türlü gerçekleşmemesine rağmen bölgede yeni çimento üretim tesislerinin devreye alındığını belirtti.

Grubun bu ortam içinde bir süredir alternatif yatırım alanlarını araştırdığını, bu çalışma sonucu lojistik ve enerji sektörlerinin ön plana çıktığını dile getiren Ünal, lojistik konusunda Aliağa Nemrut Bölgesi'nde bulunan iskelelerinde lojistik sektörüne yönelik yatırım planlarının bulunduğunu ifade etti.

Ünal, bölgedeki imar sorunları nedeniyle izin süreçlerinin tamamlanmasını beklediklerini, 2012 yılında dökme yük ve kargo taşımacılığına hizmet veren bir iskeleyi hizmete almayı öngördüklerini dile getirdi.

''Atık ısıdan elde edilecek enerji 2 milyon 300 bin ağacın yıllık karbon tutma miktarına eşdeğer karbon emisyon azalımı sağlayacak''

Grup şirketi Batıenerji'nin enerji alanında özelleştirme ihalesiyle Kovada 1 ve Kovada 2 hidroelektrik santrallerini 49 yıllığına işletmeye aldığını, bu iki santralden yıllık 70 milyon kilovat saat enerji üretmeyi öngördüklerini belirten Ünal, şu bilgileri verdi:

''Deneme üretimlerine başladık. Bu tesislerde üretilen enerjiyle her yıl 1 milyon 665 bin ağacın sağlayabileceğine eşdeğer 37 bin ton karbondioksit emisyonuna engel olacağız. Grubun 45 megavat kurulu güce sahip doğalgaz santrali faaliyetine devam ediyor. Bunlara ek olarak çimento tesislerimizde bacadan çıkan atık ısının enerji üretiminde değerlendirilmesine yönelik yatırım yaptık. Toplam 28 milyon dolarlık yatırımla nisan ayından itibaren Batıçim'de 70-75 milyon kilovat saat, Batısöke'de ise 40-45 milyon kilovat saat elektrik üretmeye başlayacağız. Bu üretim toplam enerji giderlerimizin yüzde 30'unu karşılayacak ve bize önemli bir maliyet avantajı getirecek.''

Ünal, iki tesiste atık ısıdan elde edilecek enerjinin 2 milyon 300 bin ağacın yıllık karbon tutma miktarına eşdeğer karbon emisyon azalımı sağlayacağını belirtti.

Toza karşı torbalı sistem

Çimento fabrikalarının diğer sektörlerdeki gibi üretim proseslerinde kimyasal bileşen kullanmadığını, kimyasal bir atığın söz konusu olmadığını savunan Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Çimento sektörünün kimyasal veya insan sağlığına zararlı başka bir atığı olamaz, toz kaynaklı fiziki kirliliği ortadan kaldırmak için de ciddi yatırım yapıyoruz. Atık ısı santralleri bu anlamda önemli bir adım olacak. Karbon salınımını önemli ölçüde azaltacağız. Ayrıca mevcut tesislerimizde torbalı filtre uygulamasına dönüyoruz. Elektrik kesintileri ya da tesisteki dur kalk sırasında filtrelerin devre dışı kalması gibi sorunlar ortadan kalkmış olacak. Buna 3 milyon avroluk yatırım yapıyoruz. Ayrıca ocak aşamasında da toz oluşumunu engellemek için de asfaltlama ve kapalı sistem çalışmaya yönelik yatırımlarımız devam ediyor. Bu yatırımlarla çevresel açıdan önemli mesafe kaydetmiş olacağız.''

Ünal, bu yatırımlarla çevrecilerin tesise yönelik eleştirilerinin son bulup bulmayacağı yönündeki soruya, plansız kentleşme nedeniyle çimento tesisinin çevresinde emniyet şeridi oluşturulamadığını, plansız biçimde yapılan konutların neredeyse fabrika duvarına dayanacak kadar yakın olması nedeniyle bu tür şikayetlerin son bulmasını beklemediklerini ifade etti.

Tufan Ünal, bir süre önce Alman Hotrock grubuna satılan Enda Enerji Holding'i grup olarak almak istediklerini, Hotrock'a yakın bir fiyat vermelerine rağmen bunun mümkün olmadığını söyledi.

Kendisinin de Enda'nın ortakları arasında yer aldığını anlatan Ünal, Alman şirketin büyüklüğüne ve ciddiyetine ilişkin yeterli veriye ulaşamadığını belirterek, ortakların gelecekte satıştan dolayı pişman olmamasını umduklarını ifade etti.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/baca-gazindan-elektrik-uretecek_90442.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!