Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bağdat Caddesi’ne Çin’den Kaldırım Taşı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl başlattığı Bağdat Caddesi’ni Paris’in ünlü Champs-Elysees’ine benzetecek düzenleme çalışmaları, verile

Hürriyet
Bağdat Caddesi’ne Çin’den Kaldırım Taşı

b>İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl başlattığı Bağdat Caddesi’ni Paris’in ünlü Champs-Elysees’ine benzetecek düzenleme çalışmaları, verilen 6 aylık aradan sonra yeniden hızlandı.

Türkiye’dekilerden daha ucuz ve dayanıklı olduğu için kaldırımlar, Çin’den getirilen granitle kaplanıyor. Çalışma bittiğinde 50 bin metrekare granit kaplanmış olacak.

İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla hızlanan çalışma kapsamında, Bostancı’dan Söğütlüçeşme’ye kadar 6.5 kilometreyi kapsayan projenin 2 kilometrelik Bostancı-Şaşkınbakkal ayağı eylülde tamamlanıyor. Caddenin deniz tarafı baştan başa yenilendi, modern bir çehreye kavuştu. Eylül ayına kadar da caddenin karşı yolu tamamlanacak, çevre sakinleri ile Bağdat Caddesi’ne gelenlerin trafik, toz yutma çilesi sona erecek. Kalan 4,5 kilometrelik bölümde yapılacak çalışmalar, yine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın vereceği karara göre şekillenecek.

PARK ETMEK YASAK

Bazı bölgelerde 5 şerit olan Bağdat Caddesi, yeni düzenlemeyle 3 şeride düşürüldü, araçların caddeye park etmeleri yasaklandı. Yasağı çiğnemek isteyenleri önlemek için de tretuvarlara ‘baba’lar yerleştirildi. Zorunlu hallerde araçların durabilmeleri için bazı noktalara cepler oluşturuldu. Ancak bu durum, aracıyla gelip alışveriş yapan müşterilerden uzak kalan bazı esnafı rahatsız etti.

Kaldırımlar, tretuvarlar elektrik tesisatından, doğalgaza, telefondan, atıksu borularına dek baştan başa yenilendi. Çoğu ölüm ve yaralamayla sonuçlanan hız ‘sapkın’ları için de yolların belirli noktalarına, doğal camlardan yapılmış hız kesici butonlar konulması düşünülüyor. Bisiklet yolu ise, projede yok. 6 trilyon liralık düzenlemeyi Taksim-Mecideyköy arasındaki yolu da yapan Ermet-Güryapı ortak girişimi sürdürüyor.

TÜRKİYE’DEN UCUZ

Ermet-Güryapı, Türkiye’den daha ucuz ve dayanıklı olduğu için kaldırımları, Çin’den getirdiği granitle kaplıyor. Çalışma bittiğinde 50 bin metrekare granit kaplanmış olacak. Firma, Çin’den ithal ettiği granitleri, Türkmenistan ve Kazakistan’dan İspanya’ya kadar çeşitli ülkelere ihraç da ediyor.

Ermet-Güryapı’nın proje müdürü inşaat mühendisi Bülent Altınordu, Kadıköylülerin başlangıç’ta yapılan çalışmalardan çok rahatsız olduklarını, ama sonuçlarını gördükten sonra kendilerine teşekkür telefonları geldiğini söyledi. Altınordu, kendilerine şikayetleri olanların( 0-216-363 63 94) numaralı telefona yapabileceklerini belirtti.

2500 araçlık 4 yeraltı otoparkı

Projeye göre, Günaydın Restoran’ın önündeki Trafik Vakfı’na ait alanda 3 katlı 750 araç kapasiteli bir yeraltı otoparkı yapılacak. Çevre ile entegreli Bostancı Tren İstasyonu’na gelen bir kişi, yürüyen merivenli bir tünelden geçerek, otoparka ulaşabilecek. Bu arada, Şaşkınbakkal’da 660, Erenköy’de 400 ve Kızıltoprak’ta da 700 araç kapasiteli cadde altı otopark proje kapsamında yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bagdat-caddesine-cinden-kaldirim-tasi_14887.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!