Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakan Çağlayan'dan Libya Ziyareti

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ''Sanıyorum önümüzdeki 10-15 gün içinde bir ticaret ve müteahhitlik heyeti ile birlikte Libya'da önemli bir ziyaret gerçekleştireceğiz'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Bakan Çağlayan'dan Libya Ziyareti

Foto: Tolga Adanalı (AA)

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen İstanbul Finans Zirvesi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, son 7 yıldır Türkiye'deki döviz rakamlarının herkesçe görüldüğünü, TL'nin aşırı değerlenmesi kadar aşırı değer kaybetmesinin de ekonomi açısından istenen durumlar olmadığını söyledi.

Avrupa'da yaşanan krizde tedbir almakta geciken Avrupa'da Almanya ve Fransa'nın belirleyici konumda olduğunun altını çizen Çağlayan, AB ülkeleri ve IMF'nin alacağı, vereceği somut kararların büyük önem taşıdığını ifade etti.

Çağlayan, Libya ile ilgili bir soru üzerine, Libya'nın çeşitli ülkelerdeki bankalarda yaklaşık 170 milyar dolar nakit parası bulunduğunu hatırlattı.

BM'nin aldığı karar ve yaptığı uygulama neticesinde Libya devletinin artık bu paranın kendilerine verilmesini istediğini belirten Çağlayan, şöyle devam etti:

''Çünkü Libya'nın yeniden altyapı ve üst yapı yatırımlarına ihtiyacı var. Gıda konusunda ciddi alımlara ve desteklere ihtiyaç var. Bugün Libya devletinin 168 milyar dolar parasını bloke eden bu Avrupa'nın güya medeni ülkeleri, bu paraları kendileri kullanıyor. Bunlardan elde etmiş oldukları nemaları hiçbir şekilde Libya devletine ve halkına vermeden topu taca çıkartıyorlar. Yani zaman kazanmaya çalışıyorlar. Çünkü bu 168 milyar dolar bir kaldıraç etkisiyle 1 trilyon dolarlık bir kredi pastasını oluşturan bir yapıya sahiptir. Libyalılar'ın alın teri olan bu paralar geri verilmeli.''

Libya'da ulusal geçici konseyin kurulduğunu anımsatan Çağlayan, yapılan temasları hatırlattı. Türkiye'nin Libya'ya olan ilgisinin halen sürdüğünü de ifade eden Çağlayan, Libya'nın yeniden yapılanmasında Türkiye'nin önemli rol üstleneceğini anlattı.

Bu konuda Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla başlayan çalışmalara değinen Çağlayan, Libya'da 8 ayrı şehirdeki okulların onarımlarına başlayacaklarını, hastanelerin onarımlarının da devam ettiğini söyledi.

Çağlayan, ''Sanıyorum önümüzdeki 10-15 gün içinde de bir ticaret ve müteahhitlik heyeti ile birlikte Libya'da önemli bir ziyaret gerçekleştireceğiz'' dedi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-caglayandan-libya-ziyareti-_89236.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!