Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakan Güler, Nükleerde Atık Problem Olmaz' Dedi

Bakan Güler, genellikle nükleer santrallerın işletme ömrü boyunca atıkların hiç bir problem oluşturmadığını ileri sürdü.

Sabah Gazetesiakan Güler, genellikle nükleer santrallerın işletme ömrü boyunca atıkların hiç bir problem oluşturmadığını ileri sürdü. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer atık konusunda dünya da nihai bir sonuca ulaşılamadığını kaydederek, genellikle nükleer santrallerin atıklarının işletme ömrü boyunca (40-80 yıl) hiç bir problem oluşturmadığını ve santral sahalarında "Güvenli" bir şekilde muhafaza edildiğini ileri sürdü.

Hilmi Güler, CHP Milletvekili Feridun Baloğlu'nun nükleer santral projesiyle ilgili soru önergesini yanıtladı. Güler, 2020'ye kadar 4.5 - 5 bin megawat nükleer kurulu güç planlandığını ve santral - ünite sayısının seçilecek teknolojiye göre farklılık göstereceğini kaydetti. Güler, halihazırda planlamada öngörülen 3 nükleer santralin Türkiye'nin elektrik sisteminin kurulu gücü içinde 2015 - 2020 yıllarında yüzde 5 paya sahip olacağının hesaplandığını kaydetti. Güler, 1500 megawat kurulu güçteki bir nükleer santralin yaklaşık birim yapım maliyetinin (finansman maliyeti hariç) kilowatsaat başına 1750 dolar olduğunu kaydetti. Güler, Türkiye'nin 2020 yılına kadar en az 41.4 megavat yatırım yapması gerektiğini savundu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-guler-nukleerde-atik-problem-olmaz-dedi_46371.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!