Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakan İstanbul'un Envanterini Açıklasın

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin'in "Ruhsata aykırı binalara bir kereliğine iskan verilmesi" önerisi tartışılmaya devam ediyor. Tekin, kendisini eleştiren Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir ile köşe yazarlarına sert yanıt verdi. Tekin, yazarlara seslenerek, "Kendilerinin oturduğu binaların iskanı var mı? Biliyorum ki, yüzde 80'inin

Akşam Gazetesi
Bakan İstanbul'un Envanterini Açıklasın

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin'in "Ruhsata aykırı binalara bir kereliğine iskan verilmesi" önerisi tartışılmaya devam ediyor. Tekin, kendisini eleştiren Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir ile köşe yazarlarına sert yanıt verdi. Tekin, yazarlara seslenerek, "Kendilerinin oturduğu binaların iskanı var mı? Biliyorum ki, yüzde 80'inin iskanı yok. Varsa kendilerinden özür dileyeceğim" dedi.

"Bayındırlık Bakanı'na da soruyorum" diyen Tekin, "Sayın Bakan bana cevap vermeyi bıraksın. Asli işine, kentin durumuna baksın. İstanbul'daki binaların envanteri var mı? Bu binaların ne kadarı kaçak, ne kadarı depreme dayanıklı"diye konuştu.

30 katlı konduları çözün

Tekin konuşmasını şöyle sürdürdü: "İmar affı deyince akla gecekondu geliyor. Bunun gecekonduyla ilgisi yok. Ruhsatlı yapılardan söz ediyorum. Ruhsata uygun yapmayınca iskan alınmıyor, iskan alamayınca işletme ruhsatı veremiyorsunuz. Bu da bir nevi kaçak yapı. En kolay sorun gecekondu sorunu. Kentin merkezindeki 30, 50 gibi çok katlı gecekondu sorununun nasıl çözüleceğini merak ediyorum".

Depreme dayanıklı imara uygun

Bursa'da 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan hastane yangını nedeninin de iskansızlık olduğunu söyleyen Tekin, İstanbul'un bina envanterinin çıkarılması gerektiğini savundu. Tekin, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'u uydudan 24 saat takip etme gücüne sahip. Envanter ve fotoğrafla ortaya çıkacak görüntü karşısında depreme dayanıklı, imara uygun yapılarda mühendis odalarıyla birlikte yerel yöneticiler ruhsatı onaylamalı" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-istanbulun-envanterini-aciklasin_69375.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!