Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakan’dan Sıra Ayarı

Başkan Gökçek’in “Öncelik Sincan’da” ısrarına rağmen Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Başkent’in metro sıralamasına “ayar” çekti. Yıldırım, metroların inşaatlarının Ulaştırma Bakanlığı’na devrinin ardından, önceliğin Keçiören’e verileceğini açıkladı.

Hürriyet Gazetesi
Bakan’dan Sıra Ayarı

Başkent’te yılan hikayesine dönen metroların inşaatlarının Ulaştırma Bakanlığı’na devrinin ardından, “önceliğin verileceği ilçe” tartışmasının galibi Keçiören oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, “Öncelik Sincan’da” açıklamasının aksine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım üç hattı da tamamlayacaklarını belirterek, “Keçiören’i bir numaraya yazdık” dedi.

Keçiören Belediyesi ile Erzincan Kemah Koçkar Köyü Derneği’nce düzenlenen yemekte yaptığı konuşmaya esprili bir dille başlayan Yıldırım, “Değerli Başkanımız ikramda bulundu ama faturayı da önümüze koydu. Başkan dediğin öyle olacak. Her toplantıdan bir şey çıkarması lazım. Bu toplantıdan da metro çıktı ama bu hesap adil bir hesap olmadı. Başkan bunu saymayız” dedi. Geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan yasal düzenlemeyle bütün Büyükşehirlerin yarım kalan veya yeni yapılacak raylı sistemlerini Ulaştırma Bakanlığı’nın yapmasına imkan verildiğini belirten Yıldırm şöyle devam etti:

“Belediyeler bu kadar büyük maliyetli projeleri başlatıp kaynak yetersizliğinden dolayı tamamlayamıyorlar. Yazık oluyor. Ne hizmet bitip vatandaş bundan istifade edebiliyor. Bir de o kadar kaynak, para harcanıyor, iş bitmediği için kimsenin bir işine yaramıyor. Ulaştırma Bakanlığı olarak Ankara metrolarını yapacağız.”

Seçimden önce kazma vurulur

Ankara ve Keçiören adına mutlu olduğunu söyleyen Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Makul ve mantıklı olanın bu olduğunu düşünüyorum. İnanıyorum ki Melih Bey de mutlu olacaktır” dedi. Ak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başından beri ilk sırada Keçiören’in olması gerektiğini savunuyorduk. Üç temel gerekçemiz vardı. Birincisi ilçedeki nüfus yoğunluğu. İkincisi, ne kadar çok sefer koysanız da tek girişi ve çıkışı olan bir ilçe olduğu için ulaşım sorunu çözülmüyordu. Üçüncüsü de toplamda 10 kilometrelik uzunluğuyla en kısa hat Keçiören. Bu avantajları biraraya koyarak hem bakanlığa hem de Büyükşehir’e söylüyorduk. Sayın Bakanımıza anlattık. Makul ve mantıklı buldu. Herhangi bir yarışın içinde değiliz, mantıklı olanın bu olduğunu düşünüyorum. Metroda ihale süreci belli bir zaman alacak. Sayın bakan bir takvim vermedi ancak seçimlerden önce kazma vurulur diye düşünüyorum. Kendileri sözlerinden daha erken tarihlerde işleri bitiren bir bakanlık. İzmir örneği önümüzde duruyor.”

Başkan Gökçek de mutlu olacaktır

Başkan Gökçek’in de sıralamadan memnuniyet duyacağını düşündüğünü ifade eden Ak şöyle devam etti:

“Kendisine de sık sık Keçiören’i öne alalım diyorduk. Biliyorsunuz kendisi ilk zamanlarda, ‘Önce Sincan, sonra Çayyolu, ardından Keçiören’ diyordu. Keçiören’in önceliklerini anlattıkça, Keçiören’i ikinci sıraya almıştı. Keçiören’in ilk sıraya alınmasıyla ilgili inanıyorum ki Melih Bey de mutlu olacaktır.”

ETİKETLER: kent ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/bakandan-sira-ayari_85267.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!