Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bakanlık: Sebep Eski Otobüsler Acilen Yenileyin

Bakanlığın hazırladığı raporda, "Büyükşehir Belediyesine ait toplu taşıma araçlarının, çok eski olması nedeniyle hava kirliliği yarattığı, bu araçların acilen yenilenmesi gerektiği" belirtildi.

Hürriyet ANKARA
Bakanlık: Sebep Eski Otobüsler Acilen Yenileyin

b>Başkent’te son günlerde hava kirliliğinde gözle görülür bir artış gözlenirken, Çevre ve Orman Bakanlığı EGO’yu suçladı. Bakanlığın hazırladığı raporda, "Büyükşehir Belediyesine ait toplu taşıma araçlarının, çok eski olması nedeniyle hava kirliliği yarattığı, bu araçların acilen yenilenmesi gerektiği" belirtildi.

Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürü Kazım Usta ise "Her gün belediyeye ait bin otobüsün trafiğe çıktığını, fakat Ankara’daki toplam araç sayısına bakıldığında, hava kirliliğinin EGO’ya ait otobüslerden kaynaklandığını söylemenin doğru olmayacağını" söyledi.

ÇEVRE ve Orman Bakanlığının hazırladığı raporda, "Büyükşehir Belediyesine ait toplu taşıma araçlarının, çok eski olması nedeniyle hava kirliliği yarattığı, bu araçların acilen yenilenmesi gerektiği" belirtildi. Raporda, Ankara’da hava kirliliğinin önüne geçilmesi amacıyla egzoz emisyonu konusunda düzenli kontroller yapıldığı belirtildi. Bu yıl egzoz emisyon ölçüm yetkisine sahip istasyon sayısının 76’ya ulaştığı ifade edilen raporda, emisyon pulu verilen araç sayısının da 279 bin 878’i bulduğu bildirildi.

Acilen yenileyin
Raporda, şikayet nedeniyle otobüs ve minibüslere yönelik denetimlerin de yoğunlaştırıldığına işaret edilerek, 2006 yılı Kasım ayında 112, Aralık’ın ilk haftasında da 44 halk otobüsü ve minibüsün egzoz emisyon değerlerinin kontrol edildiği belirtildi.

Kasım’daki denetimlerde kent içinde çalışan 17, 12 Aralık’a kadarki denetimlerde de 7 otobüs ve minibüsün egzoz emisyon değerlerinin sınırı aştığının belirlendiği kaydedildi. Raporda, son yıllarda yapılan denetimlere göre, Ankara Büyükşehir Belediyesine ait toplu taşıma araçlarının çok eski olduğu ve bu nedenle hava kirliliği yarattığına dikkat çekilerek, bu araçların acilen yenilenmesi istendi. Halk otobüsleri ve minibüslere yönelik denetimlerin sürdüğü de bildirildi.

Egzoz gazları sağlığı tehdit ediyor
Çevre Mühendisleri Odası yetkilileri ise trafikte dolaşan eski otobüslerin yaydığı siyah dumanların, insan sağlığını tehdit ettiğini belirttiler. Egzoz gazı denetimlerinin yeterince yapılmadığını ileri süren yetkililer, araçların egzozlarından çıkan siyah dumanların bileşiğinde bulunan gazların, kanın oksijen taşıma yeteneğini azalttığını, doku, kemik ve sinir sistemlerine zarar verdiğini kaydettiler. Yetkililer, toplu taşıma araçlarının periyodik bakımlarının yapılması ve ömrü dolan araçların elden çıkarılması gerektiğini vurguladılar.

Tek sebep biz değiliz
Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürü Kazım Usta ise "her gün belediyeye ait bin otobüsün trafiğe çıktığını, fakat Ankara’daki toplam araç sayısına bakıldığında, hava kirliliğinin EGO’ya ait otobüslerden kaynaklandığını söylemenin doğru olmayacağını" söyledi.

"EGO’ya ait otobüslerin sayısı Ankara’daki araç sayısının binde biri bile değil" diyen Usta, şöyle devam etti: "Belediye olarak otobüslerimizi yenilemeye başladık. 475 otobüs siparişi vermiştik, bunlardan 175 tanesi şu an trafikte. Aldığımız otobüsler AB standartlarında. Yeni otobüslerimizin 120’si çevreyle uyumlu olan doğalgazlı otobüsler. Diğerleri dizel motorlu. Bizim otobüslerimiz arasında 300 kadar eski model otobüs var. Bunları da yavaş yavaş elimizden çıkarıyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanlik-sebep-eski-otobusler-acilen-yenileyin_50217.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!