Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakanlıktan Gündem Değiştirmek İçin Nükleer Toplantısı

Bakan Hilmi Güler başkanlığında gerçekleştirilecek olan ve 14 şirketle Elektrik Üreticileri Derneği'nin (EÜD) katılacağı toplantıda özellikle nükleer santralla ilgili yasa çalışmalarının gündeme gelmesi bekleniyor.

Referans Gazetesib>Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, nükleer santral projesi ile ilgili son gelişmeleri paylaşmak ve görüş almak için bugün özel sektör temsilcileri ile bir araya gelecek. Bakan Hilmi Güler başkanlığında gerçekleştirilecek olan ve 14 şirketle Elektrik Üreticileri Derneği'nin (EÜD) katılacağı toplantıda özellikle nükleer santralla ilgili yasa çalışmalarının gündeme gelmesi bekleniyor.

Özel sektör temsilcileri ise nükleer santralla ilgili olarak yapılacak toplantının zamanlamasının dikkat çekici olduğunu belirterek "Mevcut durumda konuyla ilgili tartışılacak yeni bir şey yok gibi gözüküyor. Bizce dağıtım özelleştirmesinin ertelenmesi ile oluşan gündem değiştirilmek isteniyor" diye yorum yaptılar.

Toplantıya kimler katılıyor
Bakanlık, geçen sene nükleer santral çalışmalarını başlatmadan önce özel sektörle bir araya gelmiş ve görüşlerini almıştı. Bugün yapılacak toplantı nükleer başlığı adı altında yapılan ikinci toplantı olacak. Toplantıya, Akenerji, Alarko, Atlas Grup, Çalık, Doğuş, Zorlu, ENKA, Entek (Koç), Gama, Güriş, Toker, Habaş, Nurol, Park, Sabancı, Tekfen ve EÜD üst düzey yetkilileri davet edildi. Özel sektör yetkilileri, toplantıda kendilerinin getireceği bir önerinin bulunmadığını belirterek "Elektrik üretiminde çanlar çalıyor, dağıtımda ihale geriye bırakılırken bakanlık gündem yaratma peşinde" diye konuştu. Özel sektör yetkilileri, nükleer santral inşaatı konusunda özel sektöre ne gibi teşvikler verileceği, teknolojinin ne olacağı, nerede inşa edileceği gibi konular açıklığa kavuşturulmadan kendilerinin somut bir teklif sunmalarının zor olduğunu vurguladı.

Toplantıya Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) de davet edildi ancak TAEK'in toplantıdan henüz birkaç gün önce haberdar olduğu belirtildi. TAEK yetkilileri, nükleer santralla ilgili kanun tasarısının şu anda Meclis'te olduğunu vurgulayarak "Tasarı ile ilgili olarak özel sektör görüşleri alınacak. Yasada ihtiyaç varsa gerekli değişikliklerin neler olabileceği tespit edilecek. Çünkü tasarı komisyondan geçtikten sonra tadilat yapmak çok zor oluyor" diye konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanliktan-gundem-degistirmek-icin-nukleer-toplantisi_50808.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!