Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bakanlıktan İVA Yapı’ya Suç Duyurusu

Kağıthane’de çöken binanın altından İVA Yapı çıktı. Şirketin 20 dönümlük yapı alanında istinat duvarı yıkılınca 4 katlı bina çöktü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı firma hakkında suç duyurusunda bulundu.

yapi.com.tr
Bakanlıktan İVA Yapı’ya Suç Duyurusu

Kağıthane'de çöken binanın altından çıkan İVA Yapı'ya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı el attı. İki yıl önce İVA Flats projesinin inşaatına başlayan ve yarım bırakan şirket hakkında bakanlık suç duyurusunda bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yarım kalan projenin istinat duvarı ve zemini için tespit yaptıklarını belirterek, "Bakanlığımız geoteknik ve risk analiz raporu hazırlıyor. Sonuç çerçevesinde tespitler yapılıp müdahale edeceğiz. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'müz de söz konusu inşaat firması hakkında suç duyurusunda bulundu. Savcılık soruşturmasının neticesine göre firmanın suçu varsa, gereğini yapacağız" diye konuştu. 20 dönümlük yapı alanında iki yıl önce inşaatına başlanan projede hak sahiplerinin müteahhitle sözleşmelerinin olduğunu hatırlana Bakan Kurum, "Vatandaşımızın müteahhitle sözleşmesi var. Ancak firma projeyi tamamlayamadığı için bir sorun yaşanıyor. Durum netleşince hem konut alanları hem de hak sahiplerini mağdur etmemek için bu süreci birlikte yöneteceğiz. Kimse mağdur olmayacak" dedi. Bakan Kurum, 6306 Sayılı Yasa'da yapılan değişikliği de hatırlatarak, "Bundan sonra hem mali hem teknik yeterliliğe sahip firmalar kentsel dönüşüme girebilecek" diye konuştu. Kurum, 68 binada 600 riskli konutu tespit edip kentsel dönüşüm yapılacağını söyledi.

Tek taraflı fesih geliyor
Sabah'tan Seda Tabak'ın haberine göre Bakan Kurum, "Türkiyede kentsel dönüşüm projelerinde vatandaşla müteahhitlerin sözleşmesi olduğu halde iki tarafta da yükümlülüklerini yerine getirmeyenler için tek taraflı fesih hakkı getirmeyi düşünüyoruz" dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanliktan-iva-yapiya-suc-duyurusu_172308.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!