Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bakanlık’tan Kurbağalıdere’ye Otele Onay

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 4 yıl önce ihaleye verilmesine rağmen, halen ıslah edilemeyen ve çevreye yaydığı kötü koku, sağlıksız ortam nedeniyle Kadıköylüleri isyan ettiren Kurbağalıdere kenarına 12 katlı otel yapımı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düğmeye bastı.

yapi.com.tr
Bakanlık’tan Kurbağalıdere’ye Otele Onay

DHA'nın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kadıköy Salı Pazarı olarak bilinen ancak şu anda Kurbağalıdere ıslah çalışmalarının merkezi konumundaki arazi ile Fenerbahçe Stadyumu arasındaki alanda bulunan 3 bin metrekarelik alana 12 katlı otel yapılması için gerekli imar planı değişikliğini onayladı. Askıya çıkan imar planları, itirazlar için 26 Temmuz’a kadar 1 ay süreyle askıda kalacak.

Ağaçlık arazi çöp yığınlarıyla dolu

Söz konusu alan, çevreye yaydığı kötü koku ve fokurdayan görüntüleri ile sık sık medya gündemine gelen Kurbağalıdere’nin hemen yanında yer alıyor. Halen kötü kokunun hakim olduğu ve çalışmaların devam ettiği Kurbağalıdere kenarında bulunan arazi, Fenerbahçe Stadı’na uzanan anayoldan yeşil alan olarak gözükse de arazinin içerisine girildiğinde çöp yığınları dikkat çekiyor.

Yerin üstü 12, altı en az 4 kat olacak

İnşaat yoğunluğunun 2 emsal olarak belirlendiği otel alanında hamam, sauna, havuz, yemekhane gibi tesisler 1 ve 2. bodrum katlarda yer alacak. Öte yandan otelin otopark ihtiyacı, 2. bodrum kattan sonra yapılacak bodrum katlarda sağlanacak. Yerin altındaki bu katlar ise emsale dahil edilmeyecek.

Arazi içinde tescilli yapı var

Park, yol ve konut alanını kapsayan yaklaşık 3 bin metrekarelik arazide, kayıtlara göre yıkılan ancak halen temel düzeyinde görülebilen tescilli bir yapı da yer alıyor. İnşaatın yapımı için Kadıköy bölgesindeki korunması gerekli kültür varlıkları ve tarihi eserlerden sorumlu olan 5 No’lu Koruma Kurulu’nun izni ve gözetimi gerekiyor.

CHP’li Sağ: Bakanlığın görevi mahalle arasına otel yapmak olmaz

Otelin dere yatağı gibi riskli bir alana yapılmak istendiğine dikkat çeken İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediye’sinin CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, "Hala Kurbağalıdere’yi ıslah edemedin. Dere yatağına, stadyum kenarı gibi kaotik bir yere 40-50 metre yüksekliğinde otel yapıyorsun. Oysa ki dere yatağının sağında ve solunda 25’er metre genişliğinde ‘dere mutlak koruma bandı’ dediğimiz ‘komşuluk’ bırakmak gerekiyor" diye konuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı eleştiren Hüseyin Sağ, "Bakanlığın kuruluş amaçları arasında, mahalle arasında turizm tesisi yapmak olamaz. Burada bakanlık kullanılıyor. Dere yatağına, riskli bir zeminde otel yapılmasına izin vermişler" diye konuştu. Sağ, söz konusu alana otel yapacak firmanın, Alışveriş merkezi, konut projeleri, hidroelektrik ve rüzgar santralleri ile özellikle Bağdat Caddesi’ndeki konutların kentsel dönüşümü ile ilgilenen Mono Mimarlık firması olduğunu sözlerine ekledi.

Moda sahili kapatıldı

Öte yandan, Kurbağalıdere boyunca İBB ekiplerinin ıslah çalışmaları devam ediyor. Temiz su yüzeyinde halen kirlilik düzeyini gösteren kabarcıklar oluşuyor. Kurbağalıdere’nin temizlenmesi için haftasonu Moda sahilinin bir kısımı demir perdelerle çevrelendi. Üzerine "Kurbağalıdere ıslahı işi kapsamında deniz suyu terfi merkezi inşaatı" tabelası asıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanliktan-kurbagalidereye-otele-onay_145420.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!