Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakanlıktan Şaşırtan Açıklama

Kültür ve Turizm Bakanlığı: "Bakanlığımızca yürütülen soruşturma tamamlandıktan sonra eksik olduğu tespit edilen eserlerin ne zaman kaybolduğu veya çalındığı hususunda gerekli açıklama yapılacaktır."

Milliyet Gazetesiilliyet'in dün manşetten duyurduğu "Uşak Müzesi yine soyuldu" haberine Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan şaşırtan bir açıklama geldi.
Bakanlık, Uşak Arkeoloji Müzesi'nde 15 yıl sonra yapılan denetim sırasında çok sayıda eserin kayıp olduğunun ortaya çıktığını belirterek, "Bakanlığımızca yürütülen soruşturma tamamlandıktan sonra eksik olduğu tespit edilen eserlerin ne zaman kaybolduğu veya çalındığı hususunda gerekli açıklama yapılacaktır" denildi.

Komisyon raporu
Milliyet dün, Lidya Hazinesi'ne ait Kanatlı Denizatı Broşu'nun çalındığı Uşak Arkeoloji Müzesi'nde 38 arkeolojik değerde altın eserin daha çalındığını duyurmuştu. Haberde, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nce oluşturulan komisyonun raporuna dayanarak, eserlerin eski Müze Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu'nun tutuklanmasından sonra çalındığı bilgisine yer verilmişti.

Habere kaynaklık eden raporda, "Müze Müdürü'nün Mayıs 2006'da tutuklanmasından sonra çelik kasanın içinde korunan altın eserlerin herhangi bir tespiti yapılmadan 2006'dan bu yana komisyonumuzun teşekkülüne kadar birden fazla kez açılıp kapatıldığı kanaatine varılmıştır. Çünkü müzeye arkeolog olarak Kasım 2006'da atanan Nazan Bayraktaroğlu'nun ifadesine göre, kendisi bile çelik kasayı açtığını söylemişti. Komisyonumuzca açılan çelik kasada olması gereken 38 adet altın eserin noksan olduğu tespit edilmişti" deniliyordu.

Ancak Bakanlık'tan dün yapılan açıklamada, eserlerin son bir yıl içinde çalındığı bilgisinin doğru olmadığı savunularak şöyle denildi:

"Şu an kesin olarak bilinen husus, 15 yıldır sayım yapılmayan Uşak Müzesi'nde bakanlığımızca yaptırılan denetim ve sayımlar sonucu bazı eserlerin eksik çıktığıdır. Bakanlığımızca yürütülen soruşturma tamamlandıktan sonra eksik olduğu tespit edilen eserlerin ne zaman kaybolduğu veya çalındığı hususunda gerekli açıklama yapılacaktır."

6 yeni personel
Açıklamada ayrıca personel eksikliğinin giderilmesi amacıyla son bir yıl içinde altı personel ataması yapıldığı ve müzede idari zafiyetin yaşanmaması için Aydın Müze Müdürü Emin Yener'in Uşak Müzesi'ne tayin edildiği belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanliktan-sasirtan-aciklama_56029.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!