Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Baksı Müzesi’ni ‘Tılsımlı Eller’ Yükseltecek

Türk resminin önde gelen 19 ismi, Bayburt’un Bayraktar köyünde kurulacak ‘Baksı Müzesi’ için bir araya geldi. ‘Tılsımlı Eller’ adı verilen projeye,

Zaman
Baksı Müzesi’ni ‘Tılsımlı Eller’ Yükseltecek

b>Türk resminin önde gelen 19 ismi, Bayburt’un Bayraktar köyünde kurulacak ‘Baksı Müzesi’ için bir araya geldi. ‘Tılsımlı Eller’ adı verilen projeye, köy halkı da destek veriyor.

Ali Teoman Germaner, Devrim Erbil, Mustafa Pilevneli, Süleyman Saim Tekcan, İsmail Türemen, Ergin İnan, Berna Türemen, Hüsamettin Koçan, Fevzi Karakoç, Filiz Başaran, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Sema Ilgaz Temel, Tayfun Erdoğmuş, Ayşegül İzer, Devabil Kara, Emin Koç, Mürteza Fidan, Yusuf Ziya Aygen ve Nazan Erkmen... Bayburt’un Bayraktar köyünde yükselecek çağdaş bir müze projesi, yukarıda adını saydığımız, çağdaş Türk resminin önde gelen sanatçılarını bir araya getirdi. 19 sanatçı, Baksı Müzesi Halk Sanatları Araştırma Uygulama Merkezi’nin yapımına destek olmak amacıyla “Tılsımlı Eller”iyle bu projeye emeklerini kattı.

Baksı Müzesi kompleksinin kuruluşuna katkıda bulunmak amacıyla üretilen özgün baskı eserlerle “çok özel bir koleksiyonun” oluşumuna öncülük eden “Tılsımlı Eller” projesi, bu koleksiyonu edinen sanatseverlere, müzeye anlamlı bir katkıda bulunma önerisi de getiriyor.

Bayraktar köyünün eski adı olan “Baksı”, Kırgız Türkçesinde “Şaman” anlamına geliyor. Halk arasında var olan ve yakın tarihe kadar sürdürülen gelenekler, köyün şaman gelenekleri üzerine kurulu bir geçmişi olduğunu gösteriyor. Baksı Müzesi’nin fikir mimarı Hüsamettin Koçan, “yaşamın hayalleri gerçekleştirmek için sunulmuş bir fırsat” olduğunu vurgulayarak, doğduğu köye bir müze armağan etmekten büyük mutluluk duyduğunu dile getiriyor. Koçan, bu müzeyle hedeflenenleri “geleneksel kültürü geleceğe taşıyarak kuşaklararası bağı korumak, sanatı Doğu Anadolu’ya götürerek insana ve sanata bir soluk alanı açmak, gurbetin ve göçlerin açtığı ekonomik, sosyal, kültürel yaralara merhem olmak, bölgedeki yaşamın kalitesini artıran çalışmaları başlatmak” sözleriyle anlatıyor.

İki dizi halinde yalnızca 41 takım üretilen “Tılsımlı Eller” özgün baskı dizisi, 7 Ocak 2003 tarihine kadar Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yer alacak bir sergiyle sanatseverlere sunuluyor. Özgün baskı dosyalarının satışından elde edilecek gelir ise tümüyle Baksı Müzesi projesine aktarılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baksi-muzesini-tilsimli-eller-yukseltecek_2832.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!