Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakü-Ceyhan'a Kazak Petrolü de Katılacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı Projesi'ne Kazakistan ayağı olarak Aktau'yu da davet etmek istedikl

Sabah
Bakü-Ceyhan'a Kazak Petrolü de Katılacak

b>Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı Projesi'ne Kazakistan ayağı olarak Aktau'yu da davet etmek istediklerini belirterek, bununla ilgili görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Güler, 7. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, enerjinin önemini giderek artıracağını, tüketime bakıldığında 2007'de yüzde 50, 2030'da ise yüzde 66 artmasının öngörüldüğünü belirterek, dünya çapında bu alana 10 trilyon dolarlık bir yatırımın söz konusu olduğunu bildirdi. Güler, petrolün 40, doğalgazın ise 60 yıllık bir rezerve sahip bulunduğunu ifade ederek, ''Böyle bir kaynak var ve bu kaynağa karşılık Avrasya ekonomik bir gerçeğe dönüşüyor. Enerji açısından bölgemizdeki petrolün yüzde 65'i, doğalgazın ise yüzde 40'ı buradadır'' dedi.

Hilmi Güler, çok önemli bir proje gerçekleştirmek üzere olunduğunu belirterek, "Bakü-Tiflis-Ceyhan üç kelimelik bir proje. 4 kelime olmasını arzu ediyoruz. Aktau'yu da davet etmeyi arzu ediyoruz. Bununla ilgili görüşmeler sürüyor. Proje inşallah zamanında bitecek. Ben de projeyi sürekli takip ediyorum'' diye konuştu.

'FİYATLAR SABİTLENSİN'

9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de zirveye katıldı. Demirel, Türkiye'nin ithalat ve ihracatta dengesini tutturması gerektiğini belirtti. ABD Enerji Bakanlığı Politik Analisti Charles Washington da "ABD, doğu-batı enerji koridorunun ortaya çıkması için çaba harcayacaktır. Biz Bakü-Tiflis-Ceyhan'ı sonuna kadar destekliyoruz" diye konuştu. Rusya Federasyonu Sanayi ve Enerji Bakanlığı Uluslararası İşbirliği Departmanı Direktör Yardımcısı Dimitry Beskurnikov da ham petrolün fiyatının sabitlenmesi gerektiğini söyledi. Makedonya Dışişleri Bakanı İlinka Mitreva da ülkesinin yatırımlara açık olduğunu ve birçok konuda işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baku-ceyhana-kazak-petrolu-de-katilacak_17271.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!