Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakü-Ceyhan’da Maliyet Artacak

Gelecek yıl ortalarında hizmete girmesi beklenen Bakü-Ceyhan boru hattının yapımında maliyetin yüzde 10 artması bekleniyor. Boru hattından Rus

NTV-MSNBC
Bakü-Ceyhan’da Maliyet Artacak

b>Gelecek yıl ortalarında hizmete girmesi beklenen Bakü-Ceyhan boru hattının yapımında maliyetin yüzde 10 artması bekleniyor. Boru hattından Rus petrollerinin taşınması da gündemde.

BP-Azerbaycan şirketi Başkanı David Woodward, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) projesinin gerçekleştirilmesinde yüzde 10, Şahdeniz projesinin gerçekleştirilmesinde yüzde 25 maliyet artışı öngörüldüğünü söyledi. Azerbaycan uluslararası petrol şirketi AIOC’un başkanlığını da yürüten Woodward, maliyet artışının kaynağında özellikle üretim yataklarındaki çalışmalarda kullanılan araç ve hizmette görülen fiyat artışının bulunduğunu belirtti.

Araç ve hizmet kullanımının dolar karşılığı yapıldığını, doların değer kaybının da fiyatlarda yükselmeyi getirdiğini söyleyen Woodward, BTC’yi besleyecek ana kaynak kabul edilen Azeri-Çırak-Güneşli yataklarında 2004 yılı harcamasının 2 milyar 364 milyon dolar olarak öngörüldüğünü, ancak bunun 2 milyar 491milyon dolar olarak gerçekleştiğini, 2005 yılı öngörüsünün ise 2 milyar 311 milyon dolar olduğunu kaydetti.
BTC maliyetinin 2004 yılı harcama tutarının 1 milyar 371 milyon dolar olarak öngörüldüğünü, ancak bunun daha düşük düzeyde,1 milyar 337 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirten Woodward, 2005 yılı öngörüsünün de 1 milyar 214 milyon dolar olduğunu kaydetti.
Boru hattı inşaat çalışmalarının bu yıl çok iyi düzeyde ve programa uygun olarak sürdürüldüğünü belirten Woodward, böylelikle 2005’in ikinci yarısında Ceyhan’dan petrol ihracatına başlanabileceğini kaydetti.

BÜYÜK BÖLÜMÜ TAMAMLANDI
Azerbaycan’da tüm gerekli çalışmaların yüzde 90’ı, Gürcistan’da boru hattının yüzde 80’den fazlası, pompa istasyonlarının kurulmasıyla ilgili çalışmaların da yüzde 86’dan fazlası tamamlandı. Türkiye’de yapılan çalışmalarda ise boru hattının yüzde 85’i, pompa istasyonu çalışmalarının yüzde 65’i ve Ceyhan terminalinin yüzde 90’ı tamamlandı.
Şahdeniz yatağındaki çalışmaların da programa uygun olarak yürütüldüğünü anlatan Woodward, bölgedeki son çalışmalara göre bu yataktaki hidrokarbon kaynağının öncekine göre yüzde 20 daha fazla olduğunun tahmin edildiğini kaydetti.

BAKÜ-CEYHAN’A RUS PETROLÜ GÜNDEMDE
Bu arada, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattından 2006 yılından itibaren Rus petrolleri de taşınabilecek. Yüzde 30’u aşan payıyla hattın en büyük katılımcısı British Petroleum’un (BP) Azerbaycan Temsilcisi David Woodward, ana şirketlerinin Rusya’daki iştiraki TNK-BP’nin ürettiği ham petrolün de taşıması için görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baku-ceyhanda-maliyet-artacak_21995.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!