Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bakü Tiflis Ceyhan' a 1 Milyar Dolar Harcandı

Bakü-Tiflis Ceyhan petrol boru hattı projesinin yüzde 40’lık bölümünün tamamlanması için 1 milyar dolarlık harcama yapıldı. Azerbaycan ana ü

NTV-MSNBC
Bakü Tiflis Ceyhan' a 1 Milyar Dolar Harcandı

b>Bakü-Tiflis Ceyhan petrol boru hattı projesinin yüzde 40’lık bölümünün tamamlanması için 1 milyar dolarlık harcama yapıldı.

Azerbaycan ana üretim petrolünü Batı pazarlarına taşıyacak Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) petrol boru hattı inşaatının tamamlanan yüzde 40’lık bölümü için 1 milyar doların üzerinde harcama yapıldı. İnşaata başlanmasının Birinci Yıldönümü nedeniyle BP şirketinin Sengeçal terminaline düzenlediği geziye Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Ünal Çeviköz, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkanı Natıg Aliyev, BTC’nin Proje Müdürü Michael Townshend ve diğer yetkililer katıldı. BP’nin Bakü Ofisi’nden yapılan açıklamada, BTC projesinin temelinin atıldığı 18 Eylül 2002 tarihinden bu yana büyük ilerleme sağlandığı ve hat boyunca kurulan 17 şantiyede çalışmaların bir aksaklık yaşanmadan devam ettiği kaydedildi.

BTC’nin bugüne kadar hat boyunca inşasının yüzde 40’lık bölümünün tamamlandığı ve 1 milyar dolar üzerinde harcama yapıldığı belirtilen açıklamada, projenin 2004 sonunda bitirilmesinin öngörüldüğü ifade edildi.

FİNANS KURULUŞLARIYLA GÖRÜŞME BİTİYOR
Açıklamada, projenin inşaatı sürecinde uluslararası finans kuruluşlarıyla sürdürülen görüşmelerin sona ermek üzere olduğu ve Azerbaycan’da hattın geçeceği arazilerin kamulaştırılması için 14.2 milyon dolar harcama yapıldığı kaydedildi.
SOCAR Başkanı Aliyev, terminalde düzenlenen basın toplantısında, BTC inşasına paralel olarak denizdeki en büyük rezerve sahip Azeri, Çırak ve Güneşli yataklarının tam kapasite işletimini öngören çalışmaların başarıyla sürdüğünü ifade etti. Natıg Aliyev, projenin hayata geçirilmesi sürecinde şu ana kadar ciddi bir finansman sıkıntısı yaşanmadığını belirterek, çalışmaların öngörülen takvim çerçevesinde devam ettiğini kaydetti.
SOCAR Başkanı Aliyev, BTC’nin güvenliğinin sağlanılması konusunda hattın geçeceği üç ülke arasında fikir alışverişinde bulunulduğunu ancak her ülkenin kendi topraklarında kalan bölümden sorumlu olacağını söyledi.
Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Çeviköz, proje inşaatının her üç ülkede programa uygun bir şekilde ilerleme olduğunu belirterek, 2005 yılının ilk yarısı içinde Ceyhan Limanı’ndan ilk tankerin yüklenmesinin beklenmekte olduğunu kaydetti.
BTC’nin, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye’nin en önemli projesi ve aynı zamanda doğu-batı enerji koridorunun önemli bir uzantısı olduğunu ifade eden Çeviköz, Türkiye ve Azerbaycan başbakanlarının projenin gelişimini ve Ceyhan’dan ilk tankerin dolduruluşuna kadar müşahede etmeye karar verdiklerini söyledi.
Çeviköz, Azerbaycan ve Gürcistan’ı Türkiye üzerinden batıya bağlayacak olan projenin, bir yılda geldiği noktadan büyük memnuniyet duyduklarını kaydetti. SOCAR Başkanı Aliyev, Çeviköz ve diğer yetkililer, ayrıca, terminaldeki BTC hattının ana pompalama istasyonu olan inşaat alanında çeşitli incelemelerde bulundu.
BTC inşaatının temeli, geçen yıl 18 Eylül’de Sengeçal terminalinde düzenlenen ve 3 ülke cumhurbaşkanlarının katılımıyla gerçekleşen törenle atılmıştı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/baku-tiflis-ceyhan-a-1-milyar-dolar-harcandi_5846.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!