Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Balat Restorasyonunda İlk Etap Bitti

Balat Restorasyonunda İlk Etap Bitti

Zaman Gazetesi
Balat Restorasyonunda İlk Etap Bitti

b>Fener-Balat projesinin ilk etabında bulunan 26 evin restorasyonu tamamlandı. Restorasyon yaklaşık 377 bin Euro’ya mal oldu. Yapılar, özgün mimari değeri korunarak fiziksel açıdan iyileştirildi. Evlerin çatı ve cephe onarımları yapıldı. Dış kapı ve pencereler yenilendi. Evlerdeki niteliksiz ekler ise kaldırıldı. Fatih Belediyesi ve AB işbirliğiyle yapılan proje, tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkmayı, bölgeyi sosyal ve kültürel açıdan canlandırmayı hedefliyor. Sırada ise, ihalesi yapılan 80 tarihî yapı daha var. Projede ayrıca, sosyal bir merkezin kurulması ve Balat Çarşısı’nın canlandırılması da yer alıyor.

İstanbul, sahip olduğu eşsiz sivil mimarlık örnekleriyle geçmişin tüm izlerini gözler önüne seriyor. Çeşitli uygarlıklara sahne olan Fatih, milli ve kültürel duyguları zirvede yaşayan bir kentin gizemini taşıyor. Fener-Balat semtleri de geçmişin izlerini anıt gibi yansıtıyor. Ancak yaşanan doğal afetler ve bakımsızlık bu yapıları zaman içinde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakmış. Bizans, Osmanlı ve daha önceki uygarlıkların hissedilebildiği semtler bugün farklı bir görünümde. Fener-Balat, dar sokakları boyunca sıralanan, çoğu 17. yüzyıldan kalma, tek katlı, süslemeli taş ve ahşap evleriyle ünlü.

Birbirini dik kesen geometrik yolları, çok yüksek olmayan birbirine uyumlu sıra halindeki cepheleri ve mimarî özellikleriyle fiziksel olarak korunmuş. Zengin kültür mirasının yanı sıra yoksulluğu da bünyesinde barındırmış. 1950’lerden bu yana yaşanan göç olgusundan da nasibini almış. Semt, UNESCO’nun 1985 yılında korunması gereken kültür mirası listesine alındı. 1997 yılına kadar semtte hiçbir çalışma yapılmadı. UNESCO ve Fatih Belediyesi işbirliğiyle Fener’de bir bölge açıldı ve bölgenin fiziksel ve mimarî analizi yapıldı. 1998 yılında AB’ye sunulan ve 7 milyon Euro’luk malî destek gören proje, 2002 yılında resmiyet kazandı. 2003 yılının Ocak ayında projenin uygulanmasına fiilen başlandı. Böylece İstanbul’un dünya listesine alınan bir projesi ilk kez hayata geçirildi.

Fener-Balat Projesi’nin hedefi sadece evlerin tarihî dokusunun korunarak restore edilmesi değil. Aynı zamanda mevcut nüfusun toplumsal profilinin geliştirilerek yaşam koşullarının iyileştirilmesi. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, tarihî evleri korurken tarihî Balat Çarşısı’nı modern bir anlayışla ve yeni işlevlerle canlandırmayı hedefliyor. Projenin diğer ayağını Katı Atık Yönetim Stratejisi’nin geliştirilmesi oluşturuyor. Böylece bölgede temiz bir çevrenin oluşturulması ve katı atıkların yeniden kullanılabilir hale gelmesi sağlanacak.

Belediye, bu çalışmalarıyla kapsamlı bir toplumsal dönüşümü amaçlıyor; tarihî ve kültürel mirası turizme açıp, ekonomik yaşama katkıda bulunurken sosyal canlanmayı da sağlamak. Sürdürülebilirliğin ancak katılım sayesinde olacağını ifade eden Demir, çalışmaların semt sakinleriyle birlikte yapıldığını vurguluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/balat-restorasyonunda-ilk-etap-bitti_40904.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!