Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Balat'a Yepyeni Bir Çehre

Balat'a yepyeni bir çehre

Sabah Gazetesi
Balat'a Yepyeni Bir Çehre

stanbul'un en eski semtleri UNESCO projesiyle baştan sona yenilenmeye başladı. Toplam 7 milyon Euro harcanan proje 2007'ye kadar uzatıldı. Tarihi geçmişi açısından bir kültür hazinesi olan semtlerden Fener ve Balat, UNESCO'nun bundan 9 sene önce başlattığı projeyle yepyeni bir çehre kazanıyor.

AB ve Fatih Belediyesi'nin ortaklaşa yürüttüğü "Fener ve Balat Semtlerinin Rehabilitasyon Programı" Ocak 2003 tarihinde uygulanmaya başlandı ve 2006 Ekim'inde tamamlanması planlandı. Fener-Balat projesi mimari ekip şefi Ali Emrah Ünal, 1. etapta 26, 2. etapta 72, 3. etapta ise 28 yapı bulunduğunu belirterek "7 milyon Euro'luk bu projeyi ancak 2007 yılının temmuz ayında bitireceğiz" diye konuştu.

Programda konut restorasyonu, sosyal rehabilitasyon, tarihi çarşının canlandırılması ve katı atık yönetimi yeralıyor ve semt halkının kararlara katılımı sağlanıyor. Fener ve Balat semtleri, Tarihi Yarımada'da, güneyde Haliç va batıda Bizans kara surları arasındaki bölgede yer alıyor. Bir dönem, Rum, Musevi ve Ermenilerin yaşam sürdürdüğü Fener ve Balat bugün, öteki kentlerden göçen müslüman bir nüfusu barındırıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/balata-yepyeni-bir-cehre_45607.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!