Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Balkondan Bozma Odaya Danıştay Vizesi

Gömme balkoların taban metrekare alanını, konutun mevcut kullanım alanı içinde değerlendiren Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, gömme balkonun kapatılması işleminin İmar Kanunu’na aykırılık oluşturmadığına dikkat çekti.

Akşam Gazetesib>Danıştay, apartmanlardaki gömme balkonların alüminyum çerçeve, cam veya PVC malzemeleri ile kapatılıp kullanılmasına “vize” verdi. Gömme balkoların taban metrekare alanını, konutun mevcut kullanım alanı içinde değerlendiren Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, gömme balkonun kapatılması işleminin İmar Kanunu’na aykırılık oluşturmadığına dikkat çekti.

Karara konu olay İzmir’de yaşandı. Oturduğu dairedeki gömme balkonu PVC ile kapatan T.E. adlı vatandaş, komşularının şikayeti üzerine belediye görevlileri tarafından uyarıldı. Hakkında tutanak düzenlenen T.E., kapattığı bölümü sökmeyince konu belediye encümenine sevk edildi. Yapılan toplantı sonucunda, tadilatın yıkımı ve idari para cezasına karar verildi. İzmir İdare Mahkemesi’ne başvuran E.T., belediye encümeninin idari para cezası ve yıkım kararının iptali talebiyle dava açtı.

Davaya bakan yerel mahkeme, encümen kararını yasaya ve usule uygun buldu ve talebi reddetti. E.T.’nin bu karara itiraz etmesi üzerine dosya, Danıştay’a gönderildi. Davaya son noktayı koyan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu ise yerel mahkemenin kararını bozdu ve gömme balkonun kapatılması işlemine “vize” verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/balkondan-bozma-odaya-danistay-vizesi_53225.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!