Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Barajın İçinden 300 Yıllık Osmanlı Köyü Çıktı

Bodrum’un su ihtiyacının yüzde 70’ni karşılayan Mumcular Barajı’nda su miktarının tarihinde en düşük seviyeye inmesi nedeniyle yaklaşık 300 yıllık Osmanlı köyü Çömlekçi’den kalan han, yel değirmenleri, su kemeri ve kiremit fabrikası gün ışığına çıktı.

Vatan Gazetesiimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\55948.jpg" align="left" hspace=5 vspace=5>Bodrum’un su ihtiyacının yüzde 70’ni karşılayan Mumcular Barajı’nda su miktarının tarihinde en düşük seviyeye inmesi nedeniyle yaklaşık 300 yıllık Osmanlı köyü Çömlekçi’den kalan han, yel değirmenleri, su kemeri ve kiremit fabrikası gün ışığına çıktı.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız, “Ortaya çıkan yapılar yörenin tipik yaşam özelliklerini sergiliyor. Böyle bir yerleşim alanı olduğunu bilmiyordum. Antik özellik taşımıyor. Barajın içinden, yakın çağımıza ait başka kalıntıların ortaya çıkacağına da inanıyorum” dedi.

Yaklaşık 300 yıl önce kurulduğu belirtilen Çömlekçi Köyü'nün sakinleri, 100 yıl önce evlerinin giderek çevreden gelen suların altında kalması nedeniyle, Mumcular Çırkan dağı eteklerine taşındı. Köyün yerleşim alanı da zaman içinde bir gölete dönüştü. DSİ'nin yörede yaptırdığı Mumcular Barajı da 1991 yılından itibaren hizmet vermeye başladı. Ancak son yılların en kurak yazının yaşanması nedeniyle Mumcular Barajı’ndaki su miktarı 20 milyon metreküpten 2 milyon metreküpe, su seviyesi de 78 metreden sekiz metreye kadar düştü. Yaklaşık 1 milyon 500 bin metrekare yüzölçümüne sahip Mumcular Barajı'nın suları çekilince, altındaki, 300 yıl önce Anadolu’dan göçen yörüklerin kurduğu Çömlekçi Köyü'nün harabeleri ortaya çıktı.

Antik değeri yok


Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız, sakinlerinin geçimlerini çömlekçilikten ve kiremitçilikten kazdığı için Çömlekçi adı verilen köyün, sular altından çıkan kiremit fabrikası, 7 yel değirmeni ve bir hanın antik değer taşımadığını belirterek, “Yıllardır bölgede inceleme ve araştırma yaparız. Barajın altında eski köy ve sosyal üniteleri olduğunu bilmiyorduk. Yörede detaylı ve geniş bir araştırma yapacağız. Yeni kalıntılar olabilir” dedi.

Baraj inşaatında 6 yıl çalıştıktan sonra idarecilik yapan 81 yaşındaki Ali Ergen de “Burada yaşayanlar yörenin çamuru çok iyi olduğu için çömlekçilik ve kiremitçilik yaparmış. Çömlekçi Köyü'nün kalıntılarının bulunduğu söylenirdi. Meğer hepsi baraj sularının altındaymış” diye konuştu.


http://www.yapi.com.tr/haberler/barajin-icinden-300-yillik-osmanli-koyu-cikti_55948.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!