Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Barajlarda Su Konusunda Şimdilik Problem Yok

Enerji Bakanı Hilmi Güler, barajlardaki su durumunun her yılki ortalamaya uygun olduğunu ve sorun olmadığını söyledi.

Radikal Gazetesi
Barajlarda Su Konusunda Şimdilik Problem Yok

nerji Bakanı Hilmi Güler, barajlardaki su durumunun her yılki ortalamaya uygun olduğunu ve sorun olmadığını söyledi. Dünya Su Konseyi ile Türkiye arasında 5. Dünya Su Forumu'nun 2009'da İstanbul'da yapılması kapsamında sözleşme mektubu imzalandı.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'ndeki imza töreninin ardından soruları yanılayan Güler, bir gazetecinin barajlardaki su durumunu sorması üzerine, kar yağışlarının barajlar bölgesinde tatminkâr olduğunu belirtti ve "Bunun erimesiyle su rejiminin geçen seneden az olmayacağını düşünüyoruz" dedi. DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu da, özellikle hidroelektrik enerji üretimini sağlayan Keban, Karakaya, Atatürk, Karkamış gibi barajlarda, geçen seneden daha az üretim olmayacağını vurguladı.

Eroğlu, İç Anadolu'daki barajlarda su düzeylerinde biraz eksiklik olduğunu, ancak mart ve nisandaki yağışlarla normale döneceğini kaydetti. Dünyadaki su sıkıntısına işaret eden Eroğlu, "Sıcaklıklar fazla, dolayısıyla vatandaşlarımızın suyu tasarruflu kullanması gerek. Su petrolden kıymetli" dedi. Veysel Eroğlu, Ankara'da Gerede'den su getirilmesi konusunda çalıştıklarını da hatırlattı.
Günümüzde suyun televizyon ve telefondan daha önemli olduğuna dikkat çeken Dünya Su Konseyi Başkanı Loic Fauchon ise şöyle konuştu:
"Son 10 yılda cep telefonu için yapılan çalışmalar ve yatırımların su için de yapılmasını istiyoruz, cep telefonu olmadan yaşayabiliriz ama su olmadan yaşayamayız."

Kaçak suyun maliyeti büyük
İstanbul'da kaçak su kullanımının büyüklüğü de endişe verici boyutta. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (İSKİ) verilerine göre son 16 yılda 3.5 milyar metreküp kaçak su kullanıldı. Bu rakam, kente su sağlayan barajların hacminin dört katı. Bir başka hesaba göre kaçak kullanılan su miktarı İstanbul'un beş yıllık ihtiyacını karşılıyor. Bugünkü en düşük su tarifesinden hesaplandığında kaçak su kullanımının 16 yıllık maliyeti altı milyar YTL'ye ulaşıyor.

'Yatağan'da çevre sorunu yok'
Yatağan Termik Santralı'ndaki son durum hakkında bilgi veren Enerji Bakanı Hilmi Güler, santralla ilgili basında çıkan fotoğrafları eleştirdi. Güler şunları söyledi: "Öyle bir resim çekiliyor ki, biz orada sanki tamamen bambaşka dünyada yaşıyormuşuz görüntüsü oluşuyor. Şu anda Yatağan'la ilgili birinci filtre takıldı, ikinci filtre takılıyor. Buradaki sorun daha önceden yapılan mukavelelerin karmaşıklığı sonucunda oluşmuştur. Bu işin yapımcısı firma ile EÜAŞ arasında işi çözme çabaları var.
Tahkimde kalsaydı yıllarca çözülmeden kalacaktı, neşteri vurduk ve öne çektik, birincisini açtık, ikinci de martta kurulacak, peşinden de üçüncüsü yer alacak. Çevre açısından sorun yok."

http://www.yapi.com.tr/haberler/barajlarda-su-konusunda-simdilik-problem-yok_51020.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!