Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Barış Ödülü de Küresel Isınma Etkisinde

2007 Nobel Barış Ödülü, çektiği Oscar ödüllü belgesel 'Uygunsuz Gerçek'le çok konuşulan eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore'la Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli arasında paylaştırıldı.

Radikal Gazetesi
Barış Ödülü de Küresel Isınma Etkisinde

007 Nobel Barış Ödülü'nü eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore ve Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) kazandı. Norveçli Nobel Komitesi, Gore ve IPCC'nin, ödülü 'insan eliyle yaratılan iklim değişikliğiyle ilgili bilgileri daha fazla yayabilmek ve bu değişikliği tersine çevirebilmek için gerekli uygulamaların kurumlarını oluşturmak için sarf ettikleri çabadan ötürü' aldıklarını açıkladı.

'İklim değişikliği savaşçısı' oldu
Bill Clinton döneminde ABD Başkan Yardımcılığı görevini yürüten ancak 2000 yılında Beyaz Saray'a giremeyen Al Gore, 2006 yılında yayımladığı Oscar ödüllü belgeseli 'Uygunsuz Gerçek' sayesinde, bir 'iklim değişikliği savaşçısı' olarak yeniden dünya gündeminde yerini almıştı.
Birleşmiş Milletler'in bir organı olan IPCC ise 3 binden fazla atmosfer üstüne çalışan bilim insanı, okyanus bilimci, buzul uzmanı, ekonomist ve diğer araştırmacıları bir araya getiren, küresel ısınma ve etkileri konusunda dünyadaki bir numaralı bilimsel otorite olarak öne çıktı.
Nobel Komitesi'nin barış ödülüyle ilgili aldığı bu karar, çatışmaların önlenmesi ve çözülmesi ve silahsızlanmadan ibaret olan geleneksel ödül alanını genişletme eğiliminde olduğu şeklinde yorumlanıyor.

ABD'nin eski Başkan Yardımcısı Al Gore, IPCC ile birlikte Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmekten büyük onur duyduğunu söyledi. Ödülü iklim krizi konusunda yıllardır sabırla çalışan bilimsel grupla paylaşmanın daha da anlamlı olduğunu belirten Gore, "İklim krizi siyasi bir konu değil, tüm insanlık için ahlaki bir sorun" dedi.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Nobel Barış Ödülü'nün Al Gore ve BM paneli IPCC'ye verilmesinden büyük memnuniyet duyduğunu açıkladı. Öte yandan, binlerce Demokrat Partili aktivist, Nobel Ödülü alması sonrası Al Gore'u 2008'deki seçimlerde ABD Başkanlığı'na adaylığını koyması için sıkıştırıyor. Draftgore.com adlı bir organizasyon, internet sitesinden açık bir mektup yayımlayarak, "Demokrat adaylar arasında pek çok iyi ve ilgili aday var ama hiçbiri sizin ortaya koyabileceğiniz gibi kişiliğinde deneyim, vizyon, dünya üzerindeki duruş ve politik cesareti birleştirebilmiş değil" açıklamasını yaptı.

Geçen yıl Muhammed Yunus aldı
Nobel Barış Ödülü sahipleri bir altın madalya, bir diploma ve 10 milyon İsveç Kronu (1.82 milyon YTL) kazandı, para ödülü bölüştürülecek. Bu ödülü geçen yıl, mikrokrediye öncülük ederek yoksulluğa darbe vuran Bangladeşli Muhammed Yunus ve sahip olduğu Grameen Bankası kazanmıştı. Hafta başında tıp, fizik, kimya ve edebiyat dallarındaki sahipleri belli olan Nobel fırtınası, ekonomi ödülünün açıklanması ve 10 Kasım'da gerçekleşecek ödül töreniyle sezonu noktalayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baris-odulu-de-kuresel-isinma-etkisinde_56883.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!