Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Başbakan Sözü

İstanbul Dünya Mimarlık Kongresi'nin (UIA 2005) açış konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir taahhütte bulundu. Kongre’den çıkacak kararlara riayet edeceğini, Türkiye’nin yapılaşmasında, bu kararları uygulayacağına söz verdi.

Hürriyet Gazetesi/Doğan HIZLANstanbul Dünya Mimarlık Kongresi'nin (UIA 2005) açış konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir taahhütte bulundu.

Kongre’den çıkacak kararlara riayet edeceğini, Türkiye’nin yapılaşmasında, bu kararları uygulayacağına söz verdi.

Doğrusu bir başbakanın, bir siyaset adamının, bilimsel verilere saygı göstermesi, mimarlık gibi önemli bir konuda uzmanların sesine kulak vereceğini söylemesi beni sevindirdi.

Mimarlar Odası Genel Başkanı Oktay Ekinci de konuşmasında Başbakan’ın bu vaadi üzerinde durdu.

Başbakan’ın, Rize’de topluluğa uyarısını da anımsadım:

‘Güzel evler yapın, çirkin binalar yapmayın.’

Başbakan’la geziden yeni dönen Ertuğrul Özkök’e, bu konudaki yazımdan söz ederken, Başbakan’ın mimarlığı, mimarları ne kadar önemsediği konusunda bazı gözlemlerini aktardı.

Mimarlık üzerine konuşurlarken Başbakan yerinden kalkmış, eşinin bulunduğu bölüme gitmiş, bir yığın fotoğrafla Özkök’ün yanına dönmüş.

Rize’de kendi beldesinde yaptırdığı hastaneyi, çevresindeki yerel mimariye uygun doktor evlerini göstermiş.

Benim, Başbakan’ın kongreden çıkan kararları uygulayacağına dair umudum arttı. Mimar dostlarımla birlikte uygulamayı izleyeceğim.

Kongre bitiminden sonra Oktay Ekinci imzalı İstanbul Deklarasyonu’nda önemli bulduğum bölümü yazıma aldım:

‘Dünya mimarlarının ‘barış içinde, toplumsal haklara saygılı ve tarihsel - doğal mirası gözeten bir mimariyle bütünleşmiş kentleşme’ için; imar, kültür, çevre, toplumsal yaşam, yerel yönetimler, demokrasi, ulusal ve küresel etkinlik, kalkınma ve mimarlık konularındaki uluslararası beklenti ve taleplerini yansıtan İstanbul Deklarasyonu, 21. yüzyılın ilerleyen dönemlerinde bu konulardaki izlenmesi gereken politikalara rehber metin niteliğinde olup, dünya mirası kentimizin adının dünyanın tüm köşelerinde uzun yıllar anılmasını da sağlayacak tarihsel bir belge niteliğindedir.’

Mimarlık Kongresi’nin sonuç bildirgesindeki mimariye küresel açıdan bakışı simgeleyen satırlar sanırım bundan sonra, özellikle bizim, bütün dünyanın göz önünde bulundurması gereken temel ilkelerdir:

‘Kentleri mimari içeriğinden ve yaratıcılığından uzaklaştırarak, mekanik üretim ve tüketim merkezleri, hatta para basma makineleri olarak gören küresel politikalar kent ve mimarinin organik bütünlüğünü tehdit etmektedir. Ancak bu sadece mimarlığın değil, insanların temel sorunudur. Çünkü toplumların kendi değerlerine ve insan değerlerine ve insan değerine yabancılaşma nedenidir. Temelde kent, tarih boyunca barış, insan hakları, demokrasi ve kültürel kimlik gibi uygarlık bileşeni erdemlerin doğduğu yerdir. Ve bu erdemler mimari ile birlikte oluşmaktadır.’

Uluslararası kongrenin, mimarlık bilincinin gelişmesinde, bu bilincin yaşamımıza ve kentlerimize yansımasını tekrar dileyelim.

http://www.yapi.com.tr/haberler/basbakan-sozu_58339.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!