Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Başbakan Türkiye'nin Başmühendisi'

İNTES'in 25. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Ekonomi Bakanı Çağlayan, "Sağlamış olduğumuz siyasi istikrarla sektörün önünü açtık" derken; İNTES Başkanı Koçoğlu, "Başbakanımızla birlikte dünya devleriyle yarışır hale geldik. Onun için ben kendisine 'Türkiye'nin başmühendisi' diyorum" şeklinde konuştu.

yapi.com.tr / AA
'Başbakan Türkiye'nin Başmühendisi'

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası'nın (İNTES) 25. Olağan Genel Kurulu'nun açılışında konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İNTES'in 50. kuruluş yılını kutladı. Türkmenistan'da üstlenilen yaklaşık 196 milyon dolarlık proje ile sektörün ilk yurt dışına açıldığı 1970'lerden bugüne kadarki aldığı ülke harici işlerin toplam tutarının 264 milyar dolara ulaştığını vurgulayan Çağlayan, şöyle devam etti:

Foto:Foto: Mehmet Ali Özcan (AA)Çağlayan: Sektörün bugüne kadar aldığı işlerin yüzde 80'i son 10 yılda alındı

"2002 yılına kadarki 30 yılda sektörümüz yurt dışında toplam 44 milyar dolarlık iş alabilmişti. Son 10 yılda, hükümetlerimiz döneminde, biz bunun üzerine 220 milyar dolar ilave iş koyduk. Türk müteahhitlik sektörünün bugüne kadar aldığı işlerin yüzde 80'i son 10 yılda alındı. Bu, sektörün yapmış olduğu çabalarla elde ettiği önemli bir başarı".

Sağlamış oldukları siyasi istikrarla sektörün önünü açtıklarını belirten Çağlayan, asıl aktörün Türk müteahhitlik sektörü olduğunu söyledi. Sektörün 2000'li yılların başlarında aldığı ortalama iş tutarının 20 milyon dolar olduğunu ifade eden Çağlayan, 2012 yılında bu rakamın 55 milyon dolara yükseldiğine dikkati çekti. Bu yıl ise aynı tutarın 100 milyon dolara çıktığını anlatan Çağlayan, sektörün aldığı işlerin niteliği, kalitesi ve büyüklüğünün de paralel bir şekilde büyüdüğünü vurguladı.

Koçoğlu: Her zaman ülkenin menfaatini gözettik

İNTES Başkanı Şükrü Koçoğlu da sendikanın 50 yılı geride bıraktığını hatırlatarak, ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin sivil toplum kuruluşlarının etkinliği ile yakından ilgili olduğunu söyledi. İNTES'in ayakları yere sağlam basan bir kuruluş olduğunu vurgulayan Koçoğlu; işçi sendikalarıyla her zaman yakın ilişkiler kurduklarını, hiçbir zaman kavga etmediklerini belirtti. Yurt dışı işler konusunda her zaman ülkenin menfaatini gözettiklerini vurgulayan Koçoğlu, "Türkiye'nin yurt dışı serüveni 1970'lerde başladı. Türk müteahhitleri ciddi bir marka olarak yoluna devam ediyor. İstediğimiz şey istikrarın bozulmamaması, istikrarla devam ettiğimiz müddetçe önümüzün açık olduğu kanaatindeyim" dedi.

Koçoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ülke adına çok önemli çalışmalara imza attığını belirterek, "Başbakanımızla birlikte dünya devleriyle yarışır hale geldik. Onun için ben kendisine 'Türkiye'nin başmühendisi' diyorum" diye konuştu.

Maket üzerinden 'sat-yap' anlayışına karşı olduğuna da değinen Koçoğlu, sorunun giderilmesinden büyük memnuniyet duyduğunu kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/basbakan-turkiyenin-basmuhendisi_114687.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!