Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Başıboş Evler Muhtaçlara Kiralanıyor

Mortgage danışmanı Mark Guerette, Broward County'de yaşayan çok sayıda ihtiyaç sahibi aileye ev buldu. Tek bir sorun var: Evlerin sahibi Guerette değil. En azından şimdilik. Emlak sektörünün çökmesiyle ortaya çıkan pratik zekâ örneklerinden birini sergileyen Guerette, yaptığını 1869 tarihli bir yasaya dayandırıyor. Buna göre, evlerin sahipleri 7

Sabah Gazetesi, New York Times
Başıboş Evler Muhtaçlara Kiralanıyor

Mortgage danışmanı Mark Guerette, Broward County'de yaşayan çok sayıda ihtiyaç sahibi aileye ev buldu. Tek bir sorun var: Evlerin sahibi Guerette değil. En azından şimdilik. Emlak sektörünün çökmesiyle ortaya çıkan pratik zekâ örneklerinden birini sergileyen Guerette, yaptığını 1869 tarihli bir yasaya dayandırıyor. Buna göre, evlerin sahipleri 7 yıl içinde gelip evler üzerinde hak iddia etmezse bu evler onun olacak. 47 yaşındaki Guerette yaptığını bir çeşit halk kahramanı olmaya benzetiyor. "Etrafta iyi bir amaç uğruna kullanılabilecek birçok boş ev var" diyor. Ancak yetkililer onu bir dolandırıcı olarak görüyor. Bu ay içinde dolandırıcılık suçlamasıyla mahkemeye çıkacak olan Guerette'nin kaderi, bir mülkün emlak vergisini ve diğer faturalarını ödemenin mülkün sahibi olmak için yeterli olup olmayacağını gösterecek.

Hukuk uzmanlarına göre bu kavramın kökleri Rönesans İngiltere'sine dayanıyor. Mirasçıların ortaya çıkmaması yüzünden tarlalar uzun süre atıl kalabiliyordu. Bu kavrama "fiili mülkiyet" adı veriliyor ve 50 eyalette de bunun geçerli olduğu durumlar yasayla belirlenmiş durumda. Yasalar genelde emlak vergisi ve faturaların ödenmesini şart koşuyor. Ülke çapında bu tip davaların sayısı son zamanlarda arttı. Florida eyaletinde insanlar terk edilmiş döküntü evlerin yanında yaşamaya alışmış durumda. Şimdilerde ise bu evlerden yüzlercesi yabancılar tarafından işgal ediliyor. McCabe Araştırma ve Danışmanlıktan emlak analisti Jack McCabe, "İnsanlar maddi çıkarları için her tür yoldan sistemi manipüle edebiliyor. Bunu burada göreceksiniz çünkü Florida, emlak dolandırıcılığının başkenti" diyor.

15 yılla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya olan Guerette, işinin yasal ve ahlaki olduğunu söylüyor. Terk edilmiş 100 kadar konut için mülkiyet davası açtı. Daha sonra en kolay yenilenebilecek durumda olan 20 evi seçip sahiplerine ve bankalarına fiili mülkiyet işlemlerine başladığını belirten mektuplar yolladı. 19'undan herhangi bir cevap gelmemiş. Bunun üzerine Guerette evleri onardı. Bazı durumlarda tadilat yapmaları karşılığında kiracılarından kira almadı. Geçen yıl işlerin zirve yaptığı bir zamanda 17 evi idare ettiğini söylüyor. Guerette, kira kontratlarına evin yasal sahibinin kendisi olmadığını belirten bir ek iliştirmiş.

Taşınmadan önce karısı ve iki çocuğuyla evsiz olan ve şu anda ayda 289 dolar ödeyen Fabian Ferguson gibi kiracılar, Guerette'yi bir kahraman olarak görüyor. Komşular da genel olarak aynı fikirde. Ferguson'ların yanındaki evde yaşayan Rawle Thomas, "Onları seviyorum. Ayrıca evin boş olmasındansa içinde birinin yaşamasını tercih ederim" diyor.

Bazı durumlarda fiili mülkiyet daha sorunlu oluyor. Palm Beach County'de Carl Heflin, dolandırıcılık, haneye tecavüz ve hırsızlık suçlamasından yargılanmayı beklerken bir yılını hapiste geçirdi. Savcıyla anlaşıp filli mülkiyet başvurularını geri çektikten sonra, sözde kiracılarından eski kiraları toplamaya çalıştığı için tekrar hapse atıldı. Heflin'den ev kiralayan Misty Hall, "İçinde çocuklarım varken evi yakmakla tehdit etti" diyor.

North Lauderdale Belediyesi avukatı Sam Goren, ne kadar iyi niyetli olsalar da, bu insanların haneye tecavüzden suçlu olduklarını belirtiyor. Emlak uzmanı Michael Allan Wolf fiili mülkiyetin, emlak satışlarını da yavaşlattığını belirtiyor. Gerçek sahipler evlerinden birilerini çıkarmak durumunda kalınca satış süreci uzuyor.

Guerette, 6-7 evlilik ve hukukla yaşadığı bazı ufak sorunlardan sonra Hıristiyanlığı tekrar keşfettiğini ve yapamaya çalıştığı şeyin dürüstçe para kazanmak ve ihtiyaç içinde olanlara yardım etmek olduğunu söylüyor. "Broward'da 4 bin evsiz var ve bu rakam git gide artıyor. Terk edilmiş evlere onları yerleştirebileceğimi düşündüm. Bu iyi olurdu" diyor.

ETİKETLER: kent dünyadan
http://www.yapi.com.tr/haberler/basibos-evler-muhtaclara-kiralaniyor_84191.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!