Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Başkan Gürtuna, Haliç’e Şeffaf Köprü Teklif Ediyor

Metronun Haliç üzerinden geçeceği köprüye Anıtlar Kurulu’nun onay vermemesi üzerine, Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, 33 trilyon lira

Zamanb>Metronun Haliç üzerinden geçeceği köprüye Anıtlar Kurulu’nun onay vermemesi üzerine, Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, 33 trilyon lira harcanarak kazılan 500 metrelik tünelin heba olmaması için şeffaf köprü projesini önerdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Taksim–Yenikapı Metrosu’nun Haliç geçişi için kurulacak köprü projesine şehrin silüetini bozacağı gerekçesiyle Anıtlar Kurulu tarafından onay verilmemesi üzerine Haliç’e şeffaf köprü projesini tekrar gündemine aldı. Anıtlar Kurulu’nun kararının ardından daha önce 33 trilyon lira harcayarak kazdıkları 500 metrelik tünelin heba olmasını önlemek için mevcut güzergahın değiştirilmemesi gerektiği üzerinde duran Gürtuna, şeffaf köprü projesini en önemli çıkış yolu olarak görüyor. Kendisinin de en az Anıtlar Kurulu kadar hassas olduğunun altını çizen Gürtuna, bir orta yolda buluşulması gerektiğini vurguluyor.

İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun geçtiğimiz günlerde, 1990 yılında onay verdiği projeyle ilgili kararını 13 yıl sonra değiştirerek köprünün yerinin yanlış olduğunu ve yerinin değişmesi gerektiğini tespit ettiği belirtilmişti. İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun Unkapanı Köprüsü’nün doğusuna yapılması planlanan köprünün deniz seviyesinden 13 metre yüksek olduğunu tespit ettiği ve bunun da tarihî silüeti bozacağı gerekçesiyle köprünün yerinin değiştirilmesi gerektiği hükmüne vardığı bildirilmişti. Bu karar sonucunda güzergahın da değişmesi gündeme gelmiş ve daha önce 33 trilyon lira harcanarak kazılan 500 metrelik tünelin atıl duruma düşme tehlikesi doğmuştu. Eğer kurulun kararı değişmez ve güzergah değişmek zorunda kalırsa 500 metrelik tünel boşa kazılmış, bunun için harcanan 33 trilyon da tünele gömülmüş olacak.

Konuyu değerlendiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, tünelin işletmeye alınmaması halinde bütün yatırımın heba olacağını vurgulayarak, “Yapılması gereken Koruma Kurulu’yla orta bir yolda buluşarak buna çözüm getirmektir.” diyor. Ancak Gürtuna, kurulun bu teklife de sıcak bakmadığını aktarıyor. Taksim–Yenikapı hattının ne pahasına olursa olsun yapılması gerektiğini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı, 13 yıl önce projeye olumlu karar veren kurulun şimdi olumsuz hüküm vermesini eleştirerek, “Hiç olmazsa bizim şeffaf köprü teklifimizi kabul ederlerse güzergahı değiştirmek zorunda kalmayız. Kazılan bu tünel de boşa gitmez.” diyor. Haliç’in altından geçilmesinin de teknik olarak mümkün olmadığını belirten Gürtuna, köprüden başka çare olmadığını, bunun için de en uygun çözümün şeffaf köprü olduğunu dile getiriyor.

Kararın doğruluğu veya yanlışlığını tartışmak yerine çözüm üzerinde durulması gerektiğini savunan Gürtuna, olayda belediyenin bir kabahatinin olmadığını dile getiriyor. Kurulla son bir görüşme daha yapacaklarını bildiren Gürtuna, “Neticede bu hizmet durmaz. Taksim–Yenikapı hattı bu metro ağının en önemli omurgasıdır. Dolayısıyla ne pahasına olursa olsun bu hattı yapmamız gerekiyor.” diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baskan-gurtuna-halice-seffaf-kopru-teklif-ediyor_3201.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!