Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Başkan Kadir Topbaş: Seçimlerde Kaçak Yapıya Müsamaha Yok!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, seçim dolayısıyla kaçak yapılaşmaya asla müsamaha göstermeyeceklerini açıkladı ve su konusunda İstanbulluları tasarrufa çağırdı.

ibb.gov.tr
Başkan Kadir Topbaş: Seçimlerde Kaçak Yapıya Müsamaha Yok! Sarıyer Uyum Villaları

stanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, seçim dolayısıyla kaçak yapılaşmaya asla müsamaha göstermeyeceklerini açıkladı ve su konusunda İstanbulluları tasarrufa çağırdı. Saraçhane Belediye Sarayı’nda gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandıran Kadir Topbaş, seçim döneminde kesinlikle bir yönetim boşluğu olmayacağını ve kaçak yapılaşmaya izin vermeyeceklerini belirterek, “Maalesef dumanlı havayı sevme mantığının bu şehri ne hale getirdiğini görüyoruz. Seçimde bir yönetim boşluğu kesinlikle oluşmaz, oluşturmayız. Kaçak yapılaşma konusunda müsamaha asla göstermeyiz. Özellikle havzalardaki mutlak koruma alanlarında yıkımlarımız devam ediyor. Susuz bir İstanbul istemiyorsak buna mecburuz herkes katlanacak. Yerel yönetimlerin bu konuda hassasiyeti var. Sayın Başbakanımızın da bu tür yapıların yıkılması yönünde talimatı var. Af çıkar anlayışıyla bugüne kadar gelindi. Hükümetimiz de bugüne kadar imar affı getirmediğine göre, vatandaş artık herhalde bundan sonra kaçak yapılaşmaya izin verilmeyeceğini anlamıştır ve yapmayacaktır. Burada tüm belediyelere görev düşüyor. Şehrin yaşanmaz hale gelmemesi adına bu fırsatları vermemek gerek” diye konuştu.

“Kimseyi üzmeden çarpık yapılaşmayı ortadan kaldıracağız…”
İstanbul’un bir çok bölgesinde çarpık yapılaşmayı önlemek ve deprem riskini ortadan kaldırmak için yenileme alanları ilan edildiğini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Çarpık yapılanma olan ve deprem riski taşıyan alanları yeniden yapmayı planlıyoruz. Ancak birileri halkla aramızı açmak adına ‘bu yerlerden çıkartılacaksınız, mağdur edileceksiniz’ gibi tedirgin edici davranışlarda bulunuyor. Kira öder gibi konut sahibi yapmayı düşünen bir yönetim anlayışı vatandaşının yuvasını yıkıp da onları mağdur eder mi? Böyle bir şey yok. Fikirtepeliyi Fikiritepe de, Derbent’te yaşayan insanları kendi alanlarında yapılacak konutlarda yaşatacağız. Bu çalışmaları İstanbulluları hiçbir zaman ezmeden, üzmeden vatandaşın mağdur edilmemesi prensibiyle yapıyoruz” dedi.

Tasarruf konusunda İstanbullulara büyük görev düşüyor…
Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un muhtemel susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kalmasıyla ilgili bir soruya da şu cevabı verdi; “Kış görmeyen, bahar yağışlarını almayan bir İstanbul yaşıyoruz. Ciddi sıkıntı bunlar. Yağışları zamanında bekliyorduk, ama maalesef olmadı. Barajlarımız şu anda yüzde 50 oranında ve bu yazı çıkartır. Sonbaharı da bir miktar içine alır hiç yağmadığı takdirde. Mayıs ayında yağmur gelebilir. Sonbahar aylarında yağış gelebilir. O zaman böyle bir sıkıntı olmaz. Burada özellikle İstanbulluya görev düşüyor. Bütün enerjilerin kullanımında olduğu gibi suya da dikkat etmek lazım. Yarınları düşünmek lazım. Vatandaşlarımızın su, elektrik doğalgaz kullanımda daha hassas ve duyarlı davranması gerekiyor. Ben yaşamımda her zaman tasarruflu olmaya çalıştım. Özellikle suyu dikkatli kullanmalıyız. Şimdiki armatürler bir kova suyu boşaltıyor. Eskiden Osmanlı Selçuklu kurna yapmıştı bir çevirmelikti daha fazla açamazdınız. Bilinçli bir kenti kullanıma dikkat etmeli. Ben deodorant, traş köpüğü kullanmıyorum, ozon tabakası için. Herkes bir birey olarak doğayı ve çevreyi kirletmeme adına duyarlı olmalı. Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul’un gelecekteki su sorununu çözme adına 2010 yılı programımızda yer alan Melen Projesi’ni hemen başlattık. Orada İstanbul’u susuz bırakmamak adına ciddi bir yatırım yapacağız. Istırancalar’daki mevcut barajlar üzerinde bir çalışmamız var. Yarım kalan yerleri tamamlayıp katmak istiyoruz. Yeşilçay üzerinden gelen suyu da daha fazla getirmeye çalışıyoruz. Melen projesinin 1. kademesini hızlandırdık. Ciddi bir yatırıma başladık. Devlet kredi imkanı olmadığında öz kaynağımızla bunu gerçekleştireceğiz.”

“İstanbul’u bırakmam, İstanbul da beni bırakmaz…”
Kadir Topbaş, kendisinin milletvekili adayı olacağı iddialarıyla ilgili bir soruya ise, “Benim aday olmamı isteyenlere şöyle derim. Hem parlamenter, hem belediye başkanı olabilirim” şeklinde espriyle karşılık verdi. Başkan Topbaş, “İstanbul'u bırakmaya hiç niyetim yok. İstanbul’a hizmet etmeyi bırakamam. Zaten İstanbul da beni bırakamaz” dedi. Büyükşehir Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili İdris Güllüce, Genel Sekreter Yardımcısı Rafet Bozdoğan ve Danışman Bekir Korkmaz’ın milletvekili adayı olmak için kendisiyle nezaket görüşmesi yaptıklarını vurgulayan Topbaş, kendilerine “Hayırlı olsun” temennisinde bulunduğunu kaydetti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/baskan-kadir-topbas-secimlerde-kacak-yapiya-musamaha-yok_53907.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!