Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Başkan Topbaş Kentsel Dönüşüm İçin Fırsat İstedi

Halkalı'da kentsel dönüşüm projesi kapsamında inşa edilen Bezirganbahçe Konutları’na yerleşen aileleri ziyaret eden Kadir Topbaş, "Vatandaşlarımızın da kendi bölgelerinde buradaki çalışmanın bir benzeri için fırsat vermelerini istiyorum" diye konuştu.

ibb.gov.tr
Başkan Topbaş Kentsel Dönüşüm İçin Fırsat İstedi

BB Başkanı Kadir Topbaş, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ile birlikte Halkalı’da kentsel dönüşüm projesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi - TOKİ - Küçükçekmece Belediyesi işbirliğiyle inşa edilen Bezirganbahçe Konutları’na yerleşen aileleri ziyaret etti. Fatma - Hüseyin Boyacıoğlu ailesinin yeni taşındığı evine misafir olan Başkan Kadir Topbaş, Halkalı’daki Ayazma ve Tepeüstü bölgelerini kapsayan kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde 579 tanesi tapulu olan toplam 945 gecekondunun kentsel dönüşümünün sağlandığını ve projenin büyük bir hızla devam ettiğini söyledi.

Kadir Topbaş, şöyle konuştu: “150 hektar alanda Türkiye ölçeğinde çok büyük ölçüde bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleşiyor. İnanıyorum ki bu adımlar bundan sonra projesini hazırladığımız deprem riski taşıyan alanlar olsun, gecekondu bölgeleri ya da ekonomik ömrünü doldurmuş çarpık alanlar olsun bütün bu alanlardaki insanlarımıza bir örnek teşkil edecek. Ayda 235 YTL ödeyerek ev sahibi olan 2 bin 640 aileyi modern bir şehirle buluşturan bu proje, bütün Türkiye’ye örnek olacak. Deprem riski olmayan, doğalgazı, kaloriferi, asansörü bulunan, çarşısıyla, okuluyla, yeterli yeşil alanlarıyla ve çocuk oyun parklarıyla 2 bin 640 konutluk 10 bin insanın yaşayacağı yeni bir şehir oluştu. Bugün burasının kira bedeli 500-600 YTL. Buradaki vatandaşlarımız bugünden itibaren İstanbul’a yakışır bir şekilde şehirli olmanın gururunu yaşıyorlar.

Vatandaşlarımızın da kendi bölgelerinde buradaki çalışmanın bir benzeri için fırsat vermelerini istiyorum. Çünkü İstanbul’da gerçekten çok fazla işimiz var. Hem deprem riski taşıyoruz, hem İstanbul’a yakışmayan gecekondu belgeleri ve çarpık yapılar var. Özellikle Küçükçekmece’nin kuzeyinde Kayabaşı Bölgesinde 100 bin civarında bir konut projesi hazırlığımız var. Bu da İstanbul’un ciddi anlamda deprem riski taşıyan bölgelerinin taşınması açısından önemli bir rezerv teşkil edecek bize. Bölgenin projesi tamamlanmak üzere. Beklentimiz vatandaşımızın bize fırsat vermesi, bize güvenmesi ve inanmasıdır. Buradaki insanlar bize güvendiler ve inandılar ve çok medeni bir şehir oluştu. İstanbullular kentsel dönüşüm alanlarıyla ilgili bize fırsat verirlerse, kendilerine huzurlu ve modern yaşam alanları hazırlarız. Tüm İstanbullulara, özellikle bu tarzda sıkıntılı bölgelerde yaşayanlara şunu söylüyoruz. Bu tür her bir bölgeyi kentsel dönüşüme tabi tutalım. Hem deprem riskinden kurtulun, hem de insanca yaşayacağınız medeni şehirler kuralım.”

“Herkesi mutlu eden yıkımların haber değeri olmalı…”
Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ise “Şu anda bu bölgede 2 bin 640 konut var önümüzdeki aylarda bu konutların tamamı dolmuş olacak. Geri kalan gecekondular dün itibariyle yıkılmaya başlandı. Ne enteresan bir ülkede yaşıyoruz ki, her gün 80 aileyi nakliyatlarına el sürdürmeden biz bu konutlara taşıyoruz. Bir taraftan da boşalttığımız gecekondular yıkılıyor. Gürültü patırtı yok. Tabir yerindeyse davullu zurnalı yıkım yapıyoruz. Herkes mutlu, ancak haber değeri yok. Bu kadar büyük ve kapsamlı bir çalışma bence flaş bir haberdir. Çünkü toplumumuzun bundan etkilenmesi ve bu tür çalışmaların yaygınlaşması gerekiyor. 2 yıl önce akıbetimiz ne olacak diye endişe duyan vatandaşlarımız bugün baktılar ki devlet ve belediyeler güçlü. Verdikleri sözleri yerine getiriyorlar. 2 yılın sonunda neredeyse Türkiye’deki bazı vilayetler büyüklüğündeki bir bölgenin topyekun dönüşümünü gerçekleştirmiş olduk. Küçükçekmece İlçesi sınırları içersinde böyle büyük bir projenin gerçekleşmiş olması da büyük bir gurur vesilesidir. Birkaç ay sonra o bölgelerdeki gecekondular tamamen temizlenmiş yerine de yeni planlama çerçevesinde yeni yapılar kurulmaya başlanmış olacak” diye konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/baskan-topbas-kentsel-donusum-icin-firsat-istedi_51589.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!