Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Başkan Topbaş, 'Planladık, Dev Projeler Yürütüyoruz...'

Bir yıllık icraatlarını değerlendiren Başkan Topbaş, "Bütçemizin yüzde 60'ını ulaşıma ayırdık. Özellikle kara, deniz ve raylı sistem entegrasyonunu sa

İBB
Başkan Topbaş, 'Planladık, Dev Projeler Yürütüyoruz...'

br/>


Bir yıllık icraatlarını değerlendiren Başkan Topbaş, "Bütçemizin yüzde 60'ını ulaşıma ayırdık. Özellikle kara, deniz ve raylı sistem entegrasyonunu sağlayarak çözüm getiriyoruz" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş, Harbiye Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlediği bir basın toplantısıyla Belediye Başkanlığı görevindeki bir yıllık icraatlarını değerlendirdi ve projelerini kamuoyu ile paylaştı.

Değerlendirme toplantısına Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İdris Güllüce, AK Parti İstanbul İl Başkanı Mehmet Müezzinoğlu, Genel Sekreter Prof. Dr. Ramazan Evren, İBB Kadın Koordinasyon Merkezi Başkanı Özleyiş Topbaş, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, Büyükşehir Bürokratları ile Meclis Üyeleri katıldı. Toplantıda İşadamları Vitali Hakko, Şevket Sabancı, Nihat Gökyiğit, DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, Süryani Katolik Cemaati Lideri Yusuf Sağ, Yahudi Cemaati Onursal Lideri Bensiyon Pinto da yerladı.

'İstanbul'u yıkarak güzelleştireceğiz...'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'u coğrafyası, tarihi, kültürü ve stratejik konumuyla en iyi şekilde değerlendirerek yeniden bir dünya kenti yapmak için 365 gün 24 saat çalıştıklarını söyledi. İstanbul'un en önemli sorununun ulaşım olduğunu sorunu belirten Başkan Kadir Topbaş, "Ulaşım soruna kesin çözüm bulmak için bütçemizin yüzde 60'ını ulaşım yatırımlarına ayırdık. Raylı sistem yatırımları bizim için çok önemli. İstanbul'u metro kurtartır inacındayım" dedi.

Ulaşım başta olmak üzere önümüzdeki dört yılda kentsel dönüşümden kültür sanata kadar yaşamın her alanında insanların yaşam standartını yükseltecek birçok projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Topbaş, İstanbul'u bir kongre, turizm, ticaret, kültür ve sanat merkezi haline getirmeyi amaçladıkların kaydetti. Mimar Topbaş, "İstanbul'u yıkarak güzelleştireceğiz..." diye konuştu.

Raylı sistem ve deniz taşımacılığının ulaşımdaki payı katlanacak...

Konuşmasının önemli bir bölümünü, ulaşım sorununu çözmek için yapılan yatırımlara ayıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş, Büyükşehir'in toplam 8 katrilyonluk konsolide bütçesinin yüzde 60'ını ulaşıma ayırdıklarını belirterek, "Ulaşım, çarpık yapılaşmayla birlikte gelen ciddi bir sorunumuz. Özellikle kara, deniz ve raylı sistem entegrasyonunu sağlayarak çözüm getireceğiz" dedi.

Ulaşımda raylı sistemin yüzde 7, ulaşımı yüzde 4 ve kara taşımacılığının yüzde 87 olduğuna dikkat çeken Kadir Topbaş, deniz ulaşımını yüzde 10'lara, 47 kilometre olan raylı sistemi de yaklaşık 136 kilometreye çıkaracaklarını müjdeleyen Başkan Topbaş'ın 1 yıllık icraatı içinde yer alan ulaşım yatırımları şunlar;

Eminönü-Kabataş raylı sistemi hizmete açıldı. Önümüzdeki günlerde, hattın Beşiktaş'a kadar uzatılması planlanıyor. Kadıköy-Karrtal Metrosu ile 4. Levent –Ayazağa Metrosu'nun temeli atıldı. Otogar-Bağcılar metrosunun altyapı çalışmaları tamamlandı. Mayıs ayında temelinin atılması bekleniyor.

Eminönü-Zeytinburnu tramvay hattında düşük tabanlı 55 yeni araç hizmete başladı. Çalışmaları hızla süren Kabataş-Taksim Finüküler hattı Ağustos'ta faaliyete başlayacak. Edirnekapı-Sultançiftliği raylı sistemi Şubat 2006'da açılacak. Aksaray-Yenikapı hattı 2006'da hizmete alınacak. Bu arada Sefaköy-İkitelli arasındaki havarayın çalışmaları sürüyor.

Yatırımlar hızla sürüyor...

İstanbul'da 250'ye yakın şantiye var. Buralarda, 15 binin üzerinde insan çalışıyor. Büyükşehir, bir yıl içinde Olimpiyat Köyü yollarının yüzde 75'ini tamamladı. Olimpiyat hazırlıkları için 65 milyon YTL yatırım yapıldı.

56 karayolu kavşak sisteminin inşaatı sürerken, Gaziosmanpaşa-Cebeci TEM Otoyolu alt geçidi, Zeytinburnu TCDD alt geçidi ve bağlantı yolu, Kartal-Rahmanlar E-5 bağlantı yolu inşaatları sürüyor. TEM Baltalimanı Yolu Haziran'da 2005'te hizmete alınacak. 34 karayolu sisteminin projesi ihale, 25 karayolu sisteminin projesi ise etüd aşamasında.

Bu arada kentteki katlı otoparkların tamamı satılacak. Elde edilen parayla yeni otopark yapılacak. İstanbullunun otoparklardaki endişesi değnekçilere, yıl sonuna kadar çözüm getirilecek. Engelli vatandaşlar da dikkate alınarak, toplu ulaşım için 500 klimalı ve düşük tabanlı yeni otobüs ihalesi yapıldı. Yaz aylarında 500 otobüs için daha ihaleye çıkılacak.

Deniz ulaşımında yolcu sayısı yüzde 35, araç sayısı yüzde 85 arttı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin İştiraklerinden İDO tarafından yürütülen deniz ulaşımında 2004'te yolcu taşıma sayısı yüzde 35, araç taşıma sayısı yüzde 85 arttı. Pendik-Yalova Feribot Hattı geçtiğimiz yıl çalışmaya başladı. Yenikapı-Bursa Güzelyalı hattı 2006'nın ilk aylarında hizmete girecek.

Temmuz ayında 4 feribot, 5 deniz otobüsü daha hizmete girecek. Denizin daha verimli kullanılabilmesi için 'deniz taksi' projesi de uygulamaya konuluyor. Başkan Topbaş döneminde deniz ulaşımına 200 milyon dolar yatırım yapılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baskan-topbas-planladik-dev-projeler-yurutuyoruz-_25486.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!