Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Başkent Doğalgaz, Haksız Faizi de Geri Ödeyecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek denetiminde bulunduğu dönemde ‘abonelerden, tükettiği doğalgazdan daha fazla para tahsil ettiği' gerekçesiyle hakkında soruşturma yapılan EGO'ya (yeni adı Başkent Doğalgaz), şimdi de ‘faiz farkı' çıkardı. Başkent Doğalgaz, 800 bin aboneye faiz farklarını en

BirGün Gazetesi
Başkent Doğalgaz, Haksız Faizi de Geri Ödeyecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek denetiminde bulunduğu dönemde ‘abonelerden, tükettiği doğalgazdan daha fazla para tahsil ettiği' gerekçesiyle hakkında soruşturma yapılan EGO'ya (yeni adı Başkent Doğalgaz), şimdi de ‘faiz farkı' çıkardı. Başkent Doğalgaz, 800 bin aboneye faiz farklarını en kısa sürede hesaplayıp, iade edecek.

EPDK, EGO hakkında (Başkent Doğalgaz), doğalgazda ‘k faktörü' olarak nitelendirilen sıcaklık ve basınç düzeltmesini yapmadığı gerekçesiyle bir soruşturma açmıştı. Soruşturma sonunda EGO'nun, 2 Haziran 2005 - 1 Ocak 2006 tarihleri arasında 800 bin dolayında aboneden ‘k faktörü' düzeltmesini yapmayarak tükettiğinden daha fazla para tahsil ettiği ortaya konulmuştu.

FARKLAR ÖDENDİ

Kurum, Başkent Doğalgaz'a, her bir aboneden tahsil edilen fazla paraların hesaplanarak, bu paraların hak sahiplerine ödenmesini istedi.

EPDK, abonelere yapılacak ödemelerde ana paralara ‘gecikme zammı' uygulanmasını da kararlaştırmıştı. EGO, ödemeleri yaptı; ancak, ana paralara EPDK'nın isteği oranda faiz işletmedi. EGO, ana paralara, yüzde 30 düzeyindeki ‘gecikme zammı' yerine yüzde 10 olarak hesaplanan ‘gecikme faizi' uyguladı.

FAİZ FARKI TESPİT EDİLDİ

Aboneler, bu durumu EPDK'ya taşıdı. EPDK, şikayetler üzerine inceleme yaptı, ana paralara uygun faizin işletilmediğini belirledi. EPDK, bunun üzerine Başkent Doğalgaz'ı (EGO'yu), geçen hafta abonelere ödemelerin uygun faiz işletilerek yapılması, bu kapsamda doğacak ‘faiz farklarının' da en kısa sürede ödenmesi konusunda uyardı. EPDK yetkilileri, "Bir abonenin EGO'dan alacağı ana para diyelim ki 100 TL. Buna gecikme faizi uygulandığında para 110 TL çıkıyor. Gecikme zammı uygulandığında tutar 130 TL'ye çıkıyor. EGO, daha düşük orandan faizleri ödemiş. ½imdi, aradaki farkı hesaplayıp, abonelere ödeyecek" dedi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/baskent-dogalgaz-haksiz-faizi-de-geri-odeyecek_79757.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!