Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Başkent Doğalgaz, Yeniden Vitrine Çıktı

Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı ile yaklaşık 1 yıl önce özelleştirme kapsamına alınan ve Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca 1 ay önce yayınlanan ilanla özelleştirme süreci başlatılan Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş. için, İstanbul’da yatırımcıları bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Koç Holding, Sabancı Holding, Zorlu Holding,

Hürriyet Gazetesi
Başkent Doğalgaz, Yeniden Vitrine Çıktı

Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı ile yaklaşık 1 yıl önce özelleştirme kapsamına alınan ve Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca 1 ay önce yayınlanan ilanla özelleştirme süreci başlatılan Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş. için, İstanbul’da yatırımcıları bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Koç Holding, Sabancı Holding, Zorlu Holding, Akfen Holding, Çalık Holding, Palmet, Habaş, Limak, Yıldızlar Holding, Cengiz İnşaat, Turkven, STFA temsilcileri de katıldı.

2017 sonrası net değil

Başkent Doğalgaz ile ilgili sunumda verilen bilgilere rağmen, yatırımcı grupların bilgi almak istediği bazı noktalar da ‘vergi odası’nda bilgi verileceği gerekçesiyle paylaşılmadı. Yatırımcı grupların temsilcileri, 19 Temmuz’da son tekliflerin alınacağı Başkent Doğalgaz Dağıtım ihalesi öncesinde, ilk olarak ‘tarife metodolojisi’nin netleştirilmesini bekliyor. Başkent Doğalgaz için, 2017’den sonrasının belirsiz olduğunu öne süren yatırımcı grup temsilcileri, “Elektrik piyasası için hiçir bilinmeyen yok. Fakat doğalgaz piyasası için 2017’den sonrası net değil. EPDK’nın yeni tarife medodolojisi açıklanmalı. Belirsizlik, ihale fiyatını etkiler” yorumunu yaptılar. İhale için danışmanlık yapan Garanti Yatırım ve Nomura’nın düzenlediği bilgilendirme toplantısında konuşan Özelleştirme İdaresi Başkanvekili Ahmet Aksu ise tarife metodolojisinin ne olacağının belirlenmesi için Enerji Bakanlığı ve EPDK ile görüşme yaptıklarını ve hızlı sonuç almaya çalıştıklarını söyledi. Aksu, “Yıl sonundan önce tüm süreci tamamlarız” dedi.

Gerçek değeri etkiliyor

Tarife metodolojisi, doğalgaz dağıtım şirketlerinin ne kadar kâr edeceğinin belirlenmesi için önem taşıyor. Buna göre, özelleştirilecek ve halen özel sektörün elindeki doğalgaz dağıtım şirketlerinin gerçek değeri de ortaya çıkacak. Ahmet Aksu, Doğalgaz Kanunu’na göre Başkent Doğalgaz Dağıtım’ın 2017 sonuna kadar ne kadar gelir elde edeceğinin belli olduğunu, birim hizmet amortisman bedelinin 1000 metreküp için 55.55 dolar; taşıma bedelinin 1000 metreküp için 7 bin 777 dolar olduğunu, dolayısıyla yatırımcıların en az 7 yıl önünü göreceğini söyledi.

Yerli yatırımcılar için finansçılar kuyruğa girer
 
BAŞKENT Doğalgaz özelleştirilmesine danışmanlık Garanti Yatırım yetkilileri, “Monopol olan şirketlerin özelleştirmelerinde büyük fırsat var. Daha önce çok yüksek paralara satıldığı yorumu yapılan Mersin Limanı, Atatürk Havalimanı ve araç muayene istasyonlarına bakın. Bu sunumda olan şirketler iyi bilir. Saydığım örneklerde fiyat, bugün birkaç katına ulaştı” dediler. Garanti Yatırım yetkilileri, yabancı ve yerli bankalar ile fonların, bu özelleştirmeyi alacak yatırımcıya musluğu açmak için kuyruğa gireceğini düşünüyor.

 

ETİKETLER: ekonomi firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/baskent-dogalgaz-yeniden-vitrine-cikti_80286.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!