Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Batıdaki ‘Yatakhane Tehlikesi’

İstanbul’un konutlaşmada giderek önemli bir bölgesi haline gelen Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir ve Avcılar’ın batı yakasında yeni bir ‘yatakhane bölgesi’ olup olmayacağı sorusunun cevabı Proje Yönetim A.Ş.’nin 8’incisini düzenlediği ‘PY Günleri‘ kapsamında ele alındı. Etkinliğe gayrimenkul ve inşaat sektörünün önde gelen yatırımcılarının ve

Milliyet Gazetesi
Batıdaki ‘Yatakhane Tehlikesi’

İstanbul’un konutlaşmada giderek önemli bir bölgesi haline gelen Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir ve Avcılar’ın batı yakasında yeni bir ‘yatakhane bölgesi’ olup olmayacağı sorusunun cevabı Proje Yönetim A.Ş.’nin 8’incisini düzenlediği ‘PY Günleri‘ kapsamında  ele alındı. Etkinliğe gayrimenkul ve inşaat sektörünün önde gelen yatırımcılarının ve geliştiricilerinin yanı sıra akademisyenler de ilgi gösterdi.

Özellikle 2008 yılından itibaren bölgenin nitelikli konut projelerinin merkezi haline geldiğini belirten Proje Yönetim A.Ş. Projeler Koordinatörü Serdar Serdaroğlu, buradaki, prestijli ve depreme dayanıklı konutların orta ve orta üst gelir grubu tarafından tercih edilmeye başlandığıhı ifade ederek, “Beş yıllık bir süre zarfında bölgede sosyal yaşamın önemli oranda değişeceği tahmin ediliyor” dedi. Ancak, hızlı büyüme nedeniyle İstanbul’un ‘konut adası’ olarak nitelendirilen Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir ve Avcılar’ın hızlı nüfus artışına paralel ‘yatakhane şehir’ olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirten Serdaroğlu, önlem için bölgede ‘business park’ adıyla iş merkezleri projeleri geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

1. çözüm

Yeni AVM’ler ve var olanlara yeni plan: Mevcut AVM’ler bölgenin ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Bölgede mevcut ve inşaatı devam eden AVM’lerin toplam kiralanabilir alanı 660 bin metrekare. Ancak, birçok mevcut AVM’de doluluk oranları yüzde 50 seviyelerinde. Özelikle yeni konut projeleriyle beraber bölgede ikamet edeceklerin de sosyal yapısı ve alışkanlıkları ölçüsünde AVM’lerin tekrar planlanması gerekiyor.

2. çözüm

İş merkezleri için teşvik: Yeni business park projeleri geliştirilmeli. Çünkü bölge, konut yoğun bir yapılaşmayla büyüyor. Sadece konut projelerinin geliştiriliyor olması, gece-gündüz nüfusu arasında büyük farklar doğmasına sebep olacak. Bu da trafiği içinden çıkılmaz hale getirebilir. Bu sebeple kamunun, yerli ve yabancı yatırımcıların bölgede bir ‘business park’ kurmaları için teşvik sağlanmalı.

3. çözüm

Çok paydaşlı bir planlama: Doğru bir gelişim ve büyüme, çok paydaşlı bir planlama ile başarılabilir. Merkezi yönetim, yerel yönetim ve belediyeler ile özel sektör yatırımcılarının ortak girişimleri ile çözümler üretilebilir. İstanbul’un en güzel coğrafyasına ve doğal güzelliklerine sahip bu bölgenin geleceği bu şekilde planlanmalı, İstanbul’un Avrupa’ya açılan kapısı olan bu bölgenin İstanbul’un gelecek vizyonunu yansıtması gerekmektedir.

ETİKETLER: gayrimenkul kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/batidaki-yatakhane-tehlikesi_84719.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!