Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bauhaus Okulu 90 Yaşında

Çok iyi bildiğiniz masa lambaları, krom kaplı metal borulardan yapılmış sandalyeler ve kutuya benzer beyazbinalar. Herkese tanıdık gelebilecek bu tasarımların ilk düşünüldüğü yer, avangard sanat ve tasarıma etkileriyle yirminci yüzyılın en ünlü okullarından biri olan Bauhaus, 90 yaşına girdi. Bu ünlü okulun (ve ekolün) kuruluşunun doksanıncı yılı

Radikal Gazetesi
Bauhaus Okulu 90 Yaşında

Çok iyi bildiğiniz masa lambaları, krom kaplı metal borulardan yapılmış sandalyeler ve kutuya benzer beyaz binalar. Herkese tanıdık gelebilecek bu tasarımların ilk düşünüldüğü yer, avangard sanat ve tasarıma etkileriyle yirminci yüzyılın en ünlü okullarından biri olan Bauhaus, 90 yaşına girdi. Bu ünlü okulun (ve ekolün) kuruluşunun doksanıncı yılı üç müzeden gelen koleksiyonlardan oluşan bir sergiyle Berlin’de kutlanıyor.

Berlin Martin-Gropius-Bau Müzesi’nin 18 galerisinde sergilenen toplam bin eser, Bauhaus’un bilindik tasarımlarının çok daha ötesinde. Sergide Bauhaus öğrencilerinin çalışmaları, öğretmenlerinin ekspresyonist resimleri, metal heykelleri, seramik eserleri, bir satranç tablası hatta gösterişli bir bebek beşiği bile bulunuyor. ‘Daha önce benzeri görülmemiş bir şov yarattık’ diyor Berlin Bauhaus Arşivi yöneticisi ve serginin üç küratöründen biri olan Annemarie Jaeggi. ‘Bauhaus: Kavramsal Bir Model’ adını verdikleri serginin geçen hafta açıldığından beri 17 bin ziyaretçi ağırladığını da ekliyor. “Herkes Bauhaus’un bir stil olduğunu zannediyor, ama Bauhaus işin başında -Birinci Dünya Savaşı’ndan sonraki modernist ve devrimci zamanın tipik bir özelliği olarak- sadece dünyayı değiştirmek isteyen bir okuldu.” diyor Jaeggi.

Walter Gropius, Hannes Meyer ve Ludwig Mies van der Rohe tarafından 1919’da Weimer’da kurulan okulun misyonu sanat ve zanaati birleştirmek ve seri üretimde de kullanılabilecek yeni, modern bir estetik anlayışı ortaya koymaktı. Dünyaca ünlü Rus sanatçı Vasily Kandinsky, Lyonel Feininger, Paul Klee ve Oskar Schlemmer gibi sanatçıların da öğretmenlik yaptığı ‘Bauhauslular’, benimsedikleri ‘lüks değil, gereksinim’ sloganıyla makul fiyatla günlük hayatta rahatlıkla kullanılabilecek eşyalar yarattılar.

En başından itibaren Bauhaus’un yenilikçi fikirlerine düşmanca yaklaşan tutucu Almanlar’ın baskıların nedeniyle altı yıl sonra Weimer’dan Dessau’ya taşınmak zorunda kalan Bauhaus, 1932’de Nazi yönetimi tarafından kapatıldı. “Bauhaus’un en büyük özelliklerinden biri baskı ve kısıtlamalar yüzünden hiç güç kaybetmemesi, aksine her krizden daha güçlü bir halde çıkmasıydı” diyor Jaeggi.

1933’ten sonra yurtdışına göç eden öğrencileri sayesinde tüm dünyaya yayılan Bauhaus stili, günümüzde karşımıza cam bir kül tablasında veya keskin hatlı bir binada çıkabiliyor. Jaeggi, durumu “Kullanışlı ve ucuz ürünlerin seri üretiminin yapılabileceği fikri ancak günümüzde anlaşılmış bir olgu, ilk ortaya atıldığında ise insanlara çok yeni ve devrimci gelmişti,” şeklinde açıklıyor. Sergi 4 Ekim’e kadar Berlin’de ziyarete açık. Ayrıca daha fazlasını görmek isteyenler için Berlin ve Dessau’daki Bauhaus binalarına turlar da düzenleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bauhaus-okulu-90-yasinda_71132.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!