Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bayraktar: TOKİ Konut Fiyatını Aşağıya Çekti

Türkiye'nin her yerini konut şantiyesi haline getiren TOKİ'nin başlattığı "müteahhitler ekonomisi" üzerine konuştuğumuz Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, "20 ilden aldığımız verilere göre, kira ve satılık bedelleri TOKİ'nin arzıyla aşağı iniyor" diyor.

Milliyet Gazetesi/Serpil YILMAZürkiye'nin her yerini konut şantiyesi haline getiren TOKİ'nin başlattığı "müteahhitler ekonomisi" üzerine konuştuğumuz Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, "20 ilden aldığımız verilere göre, kira ve satılık bedelleri TOKİ'nin arzıyla aşağı iniyor" diyor.

2003-2007 yılları arasında 81 ilde, 684 şantiyede, 249 bin 923 konuta ulaşan TOKİ, bunlardan 185 binini sattı. AKP'nin konut atağının mimarı TOKİ'nin başlattığı bu hamleyle ilgili olarak Bayraktar, "İşçilik, inşaat malzemeleri, arsa üretimi nereden bakarsanız, piyasaya atağımızı karşılayamadı, patlama oldu" diyor.

TOKİ'nin taahhütlerini yerine getiremeyen müteahhit oranının yüzde 5 düzeyinde kaldığını belirten Bayraktar, "Bu durumda olan konutlarda taksitler durdurulup proje ihaleleri yenilendi" bilgisini veriyor.

Yüzde 5'i yoksula
TOKİ projelerinin yüzde 20'si gelir paylaşımı esasıyla lüks konut, yüzde 80'i sosyal konut niteliğinde. Sosyal konutların yüzde 5'i aylık 150-300 YTL taksitlerle yoksullara, yüzde 60-65'i 840 YTL hane halkı geliri olan alt gelir grubuna, yüzde 20-25'i ise orta gelir grubuna satılıyor. Yüzde 5'lik pay da satış talebine göre esnek bir stratejiyle pazarlanıyor.

Bayraktar, kentsel rotasını ise şöyle çiziyor:

"Tarihi doku, yeşil alanlar, su havzaları nedeniyle artık İstanbul'da imarlı arsa üretmek zorlaştı. İstanbul'un dışında kendi kendine yeter yerleşim alanları için Silivri-Çatalca, Edirne-Çanakkale, Kırklareli, Düzce, İzmit'e doğru şehri rahatlatmak gerekiyor. Ankara'nın nüfusu 4 milyonu aştı, burada da banliyöler oluşturmak, Bursa'yı gecekondulardan kurtarmak gerekiyor."

TOKİ projelerinde kişi başına yeşil alanın belediyelere bırakılan bölümlerle birlikte 25 metrekare düzeyinde olduğunu söyleyen Bayraktar, tartışmalı olan Soyak Ataşehir projesine de açıklık getiriyor.

"Sitenin kullanımına dönük olarak 18 dönüm yeri, ticari alan yapmasınlar diye yeşil alan yapmak üzere belediyeye verdik."
Bayraktar, 110 belediye ile 98 bin 539 konutluk gecekondu dönüşüm protokolleri imzalandığını söylerken, "Gecekonducuların devlete bakışı değişti. Denizli'de gecekondu sahipleri miting yapıp evlerinin yıkılmasını talep ettiler" vurgusunu yapıyor.

Karın ağrısı Ataköy
TOKİ, sosyal donatılar kapsamında 261 okul, 49 spor salonu, 36 kütüphane, 229 ticaret merkezi, 7 hastane, 54 sağlık ocağı, 193 cami ihalesini gerçekleştirdi. Milli Eğitim'in okul, Sağlık Bakanlığı'nın hastane projelerini de bundan sonra TOKİ üstlenecek.

TOKİ'nin önünde Seyrantepe'de yapacağı 52 bin kişilik futbol stadı ile Ali Sami Yen'in yerine inşa edilecek rezidans projeleri ihale sürecinde. Bayraktar, Seyrantepe ile ilgili olarak mimarlarının Almanya'ya gidip incelemelerde bulunduğunu kaydediyor.

TOKİ'nin karın ağrısı ne derseniz, çok açık Ataköy yanıtını veririm. Ataköy'de armatörlerin kiraladığı marina, alışveriş merkezi ve hastaneden toplam 15 yılda 30 trilyon lira kira geliri alacak olan TOKİ, bu kompleksin satış ihalesine çıkması halinde 500 trilyon gelir elde edeceği görüşünde ısrarlı. Ataköy sahilinde Yafes Öztürk'ün mirasçılarının sahip çıktığı 250 dönüm arazideki tesisleri yıkan TOKİ, Demir ailesi ile de mahkemelik. Her iki projenin de 80'ini yeşil alan olarak planladıklarını belirten Bayraktar, bölgenin yeniden ihalesini yapabilmek için hukuk sürecini takip ediyor.

800 bin kişiye istihdam yaratan ve 13 milyar YTL tutarında ihale açan TOKİ'nin inşaat hamlesi, AKP'nin en büyük seçim kozu da olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bayraktar-toki-konut-fiyatini-asagiya-cekti_53753.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!