Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Belde Başkanları İmar İşlemi Yapamayacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, beldelerdeki düzensizliği önlemek ve birlikte hareket edilmesini sağlamak için Gaziosmanpaşa Taşoluk, Kartal Samand

Zaman
Belde Başkanları İmar İşlemi Yapamayacak

b>İstanbul Büyükşehir Belediyesi, beldelerdeki düzensizliği önlemek ve birlikte hareket edilmesini sağlamak için Gaziosmanpaşa Taşoluk, Kartal Samandıra, Beylikdüzü Yakuplu ve Tepecik, Silivri Çanta gibi belde belediyelerinin imar çalışmalarını ikinci bir emre kadar durdurdu.

Yeni Yerel Yönetimler Yasası'yla İstanbul'daki 5 ilçe ve 41 belde, Büyükşehir Belediyesi sınırlarına girdi. Büyükşehir Belediyesi, bundan sonra beldelere de hizmet verecek. Kartal'a bağlı Samandıra Belde Belediye Başkanı Yusuf Büyük, 23.07.2004 tarihinde Cumhurbaşkanlığı'nca 5216 sayılı yasanın onaylandığını hatırlatarak yasayla 5 ilçe ve 41 beldenin Büyükşehir Beediyesi'nin hizmet sınırına dahil edildiğini kaydetti. Büyük, "Büyükşehir, coğrafi, idari ve hukuki işlemlerin yanında; ulaşım, altyapı ve üst yapı hizmetleri ile sosyal ve kültürel konularda da mekansal adaleti hayata geçirecek." şeklinde konuştu. Tasarının, beldeler için dönüm noktası, yerel yönetimler için reform niteliği taşıdığına dikkat çeken Büyük, "Samandıra, İstanbul'un en büyük beldesi. Ancak daha önce yasal engeller sebebiyle Büyükşehir Belediyesi'nden hizmet alamadık. Bundan sonra beldemiz daha çok hizmet görecek." dedi.

Gaziosmanpaşa'ya bağlı Taşoluk Belde Belediye Başkanı Müfit Taşkın; belde belediyelerinin daha önce Büyükşehir'den yardım alamadığına dikkat çekti. Türkiye'deki bürokratik yapının hantal olduğuna işaret eden Taşkın, "Bu hantal yapı devam ederse ciddi sıkıntılar yaşanabilir. İkinci bir emre kadar belediyelerin ana gelir kaynağı olan imarla ilgili çalışmalar da durduruldu. Harçlarda azalma olabilir." dedi.

Altyapı, üstyapı, yol, doğalgaz, park, bahçe ve doğalgaz gibi hizmetlerin Büyükşehir tarafından verileceğini dile getiren Silivri'ye bağlı Çanta Belde Belediye Başkanı Tahir Sert, "Yeni yasa beldelerin yüklerini hafifletecek ve işleri kolaylaştıracak. Gelişmiş ülkelerde de yönetim tek elden yapılıyor." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belde-baskanlari-imar-islemi-yapamayacak_15506.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!