Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Belediye Başkanları Uludağ’da Buluştu

Belediye Başkanları Uludağ’da Buluştu

Zaman Gazetesiünyanın patronları Davos'ta buluşurken, Türkiye'nin 5 büyükşehir belediye başkanı ise deneyimlerini paylaşarak, sıkıntılara ortak çözüm üretmek amacıyla Uludağ'da bir araya geldi. “Büyükşehir Belediye Başkanları 4. İstişare Toplantısı”na Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek katıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, daha önce Konya, Kayseri ve Gaziantep'te gerçekleştirilen toplantıyı, bu kez “Beyaz cennet” Uludağ'da gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Deneyim ve paylaşımın, insan hayatı için çok önemli olduğunu ifade eden Şahin, “Tecrübelerimizi paylaşmak, sıkıntılarımızı konuşmak, şehirlerimizi daha yaşanabilir kentler haline getirmek, hayallerimizi süsleyen çağdaş modern kentler oluşturmak için tüm arkadaşlarımız geceli gündüzlü, adeta ibadet aşkıyla çalışıyor.” dedi. Toplantıda, TBMM'de bekleyen Gelir Yasası'yla ilgili görüş alışverişinde bulunacaklarını kaydeden Şahin, yasanın bu yıl uygun bir zamanda çıkması için ortak temennilerini hükümete ileteceklerini bildirdi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de Türkiye'nin doğusunda merkezi bir yönetim anlayışının hakim olduğunu, yerel yönetimlerin hiçe sayıldığını savunarak, “Ama Türkiye'nin batısına doğru baktığımız zaman, yerel yönetimler hakim. Burada ‘Her türlü iş, yerinde daha kolay çözülür' görüşü hakim. Türkiye, yönünü batıya çevirdiğine göre, bizde de yerelleşmenin gittikçe hızlanması gerek.” görüşünü dile getirdi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ise Türkiye'de pek çok ilin tarihî ve kültürel değerlere sahip olduğunu, ancak bunların korunması konusunda ciddi problemler yaşandığını söyledi. Güzelbey, sokak çocukları ve madde bağımlılarının, en önemli ortak problemleri arasında yer aldığını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Birçok kişinin görmezden geldiği bir konu olan sokak çocukları meselesi, Türkiye'nin, önündeki 5 yılda en büyük problemlerinden birisidir. Çünkü bunlar sadece sokakta yaşayan veya sokakta çalışan çocuklar değil, sayıları günden güne artan uyuşturucu madde bağımlıları olacak.”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de aralarında benzerlikler bulunan Bursa ve Konya'nın, belli misyonlara sahip kentler olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: “Konya, Türk-İslam medeniyetinin Anadolu'daki kurucu şehri, ilk merkezi, Selçuklu payitahtı. Bursa ise Osmanlı'nın ilk kurulduğu şehir ve Osmanlı payitahtı. İki kent de sağlıklı sanayi yapısına sahip. Bursa özellikle otomotiv sanayiinde önde, Konya da otomotiv yan sanayiinde bütün dünyaya mamul madde satan bir kentimiz. Toplantıda, bu benzerliklerin getirdiği sorun ve çözümlerini paylaşacağız.”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de belediyeciliğin, insanların hayatını kolaylaştıran bir beceri sanatı olduğunu kaydederek, bu sanatı iyi icra edebilmek için ellerinden gelen tüm çabayı gösterdiklerini bildirdi. Başkanların, gelirler yasası, katı atık, sokak çocukları ve çevre sorunlarını görüşecekleri Uludağ Buluşması 2 gün sürecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediye-baskanlari-uludagda-bulustu_40873.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!