Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Belediye Nabız Yokluyor

Mahkemede Gökkafes'in tapusunu iptal ettiren ancak yıkım davası açmayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, resmi yayın organı İstanbul Bülteni'nde Gö

Radikal
Belediye Nabız Yokluyor

stanbul Büyükşehir Belediyesi, dergisinde Gökkafes'li ve Gökkafes'siz İstanbul fotoğrafları yayımlayarak, yarışma açtı. Yarışmanın sloganı ise 'Aradaki 7, 70 ya da 7 bin farkı bulun'.

Mahkemede Gökkafes'in tapusunu iptal ettiren ancak yıkım davası açmayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, resmi yayın organı İstanbul Bülteni'nde Gökkafes'li ve Gökkafes'siz İstanbul konulu bir yarışma düzenliyor. Bültende, denizden çekilmiş fotoğrafla önce Dolmabahçe'nin şu andaki görüntüsü, yanında fotoshop programıyla Gökkafes'in yok edildiği görüntü verilerek, okurlardan karşılaştırılma yapmaları isteniyor.


'Bir ya da 100 kelimeyle anlat'
'Aradaki 7, 70 ya da 7 bin farkı bulun' sloganıyla düzenlenen yarışmada, en az bir, en fazla 100 kelimeyle iki İstanbul fotoğrafını yorumlayacak okuyuculardan dereceye girenlere, ücretsiz sanat etkinlikleri, tarihi mekânlarda gezi imkânları sunulacak. Belediye görüş bildirilmesi için P.K. 97 Fatih/İstanbul adresini ve istanbulbulteni@ibb.gov.tr e-posta adresini verdi.
Kentin siluetini bozduğu için tartışma konusu olan Gökkafes, yıllar süren bir hukuk savaşının ortasında yer alıyor. Gökkafes bugüne kadar yerel mahkeme, Yargıtay ve Danıştay arasında dolaşan 15'ten fazla davaya konu oldu. Yıkımla ilgili sürecin hızlanması ise 1997'de, Padişah 2. Abdülhamit'in 1908'de tapuya yazdırdığı 'güvenlik nedeniyle (Gökkafes'in bulunduğu) arazi üzerinde yapı yapılamaz' şerhinin Süzer'in başvurusu üzerine silindiğinin ortaya çıkmasıyla başladı. Mahkeme 'şerhin yeniden tapuya işlenmesine' karar verdi ve Yargıtay da bunu onadı.


Sadece İTÜ dava açtı
Yüksek mahkeme kararından sonra arazi üzerinde hak sahibi olanlardan sadece İstanbul Teknik Üniversitesi Gökkafes'in yıkımı talebiyle dava açtı. Dava sürüyor. Arazide Büyükşehir Belediyesi ile Hazine'nin de hak sahipliği bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediye-nabiz-yokluyor_25218.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!