Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Belediyeden İlk Deprem Tazminatı

Adapazarı Büyükşehir Belediyesi, 'hizmet kusuru olduğu gerekçesiyle' depremde eşini ve iki çocuğunu kaybeden öğretmene 32 bin YTL tazminat ödeyecek.

Milliyet Gazetesi/Zafer TOKUŞ / Hakan TURHAN
Belediyeden İlk Deprem Tazminatı

dapazarı Büyükşehir Belediyesi, 'hizmet kusuru olduğu gerekçesiyle' depremde eşini ve iki çocuğunu kaybeden öğretmene 32 bin YTL tazminat ödeyecek.

Marmara depreminde yıkılan binada eşini ve iki çocuğunu kaybeden öğretmen Ertan Aydın'ın açtığı davada, binanın yıkılmasında ihmali olduğu gerekçesiyle Adapazarı Büyükşehir Belediyesi'nin 32 bin YTL tazminat ödemesine hükmedildi.

Bu kararla Türkiye'de ilk kez bir belediyenin depremde yıkılan binadan sorumlu tutularak tazminat ödemeye mahkûm edildiği belirtildi.

Kendisi kurtuldu
Faiziyle 100 bin YTL'yi bulacak tazminatı az bulan Aydın, karara itiraz edeceğini söyledi.

Aydın, "Kazanacağım tazminatla eşim ve çocuklarım adına okul yaptıracağım" dedi. Sakarya'da, Aydın ailesinin oturduğu apartman 17 Ağustos depreminde yıkıldı.
O tarihte şehir dışında olan Ertan Aydın (51) kurtulurken, enkaz altında kalan eşi Gönül Aydın (43), oğlu Bircan Ufuk (16) ve kızı Bircan Sevil (11) yaşamını yitirdi.
Sakarya İdare Mahkemesi'ne başvuran Aydın, binanın yıkılmasında denetim görevlerini yapmadığı gerekçesiyle Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nın sorumlu olduğunu savunarak eşi için 100 bin YTL, çocukları için de 150'şer bin YTL olmak üzere 400 bin YTL'lik tazminat davası açtı.

7 yıl süren davada, mahkeme heyeti bilirkişi raporunu dikkate alarak, binanın yıkılmasında bakanlığın değil, gerekli denetimi yapmayan Adapazarı Büyükşehir Belediyesi'nin kusuru olduğuna karar verdi.

Mahkeme heyeti, Aydın'a eşi için 5 bin YTL, çocukları için 10'ar bin YTL, eşyaları için de 7 bin 90 YTL olmak üzere toplam 32 bin 90 YTL tazminat ödenmesine karar verdi. Bu paranın yasal faiziyle birlikte 100 bin YTL'yi bulacağı ifade edildi.

İki çocuğunun özlemini öğrencileriyle gidermeye çalıştığını söyleyen Aydın, mahkemenin takdir ettiği tazminata itiraz edeceğini belirterek şöyle dedi:
"Davayı eşim ve iki çocuğumun adını yaşatmak için okul yaptırmak amacıyla açtım. Gazetelerde okudum. Bile bile sigara içerek akciğer kanseri olan bir Amerikalı, sigara şirketine dava açıyor, 240 milyon dolar tazminat alıyor. Benim eşime ise 5 bin YTL, çocuklarıma 10 bin YTL takdir edilmiş. İnsan hayatı bu kadar ucuz mu?"

Karardan: Hizmet kusuru var
Sakarya İdare Mahkemesi'nin Adapazarı Büyükşehir Belediyesi'ni kusurlu bulup tazminat hükmü verdiği karar özetle şöyle:
"Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, ülkenin deprem bölgesi haritalarının hazırlanması, afet bölgelerinde yapılacak yapılar hakkındaki yönetmeliklerin çıkarılması konusunda üzerine düşen görevleri yerine getirdiğinden, yapının yıkılmasında kusurunun bulunmadığı sonucuna varılmıştır.

Bu nedenle davacının kiracı olarak oturduğu konutun bulunduğu binanın yıkılmasında hizmet kusuru bulunan Adapazarı Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'nın, davacıya manevi tazminatın yanı sıra, ev eşyalarının enkaz altında kalması nedeniyle 7 bin 90 YTL maddi zararını da tazmin etmesi gerekir."

Bu karar emsal teşkil edebilir
Aydın'ın itiraz etmesi ya da belediyenin temyiz başvurusunda bulunması halinde dava Danıştay'a gelecek. Danıştay'ın tazminat kararını yerinde bulması ya da miktarın artırılmasına karar vermesi durumunda depremzedeler için belediyeler aleyhinde tazminat davası açma yolu açılacak.

Depremzedeler Danıştay kararını emsal göstererek, depremde yıkılan binalarında belediyenin denetim yapmadığını belirtip tazminat isteyebilecek. Aydın'ın avukatı Sebahattin Yılmaz, "Biz davayı Bayındırlık ve İskân Bakanlığı aleyhine açmıştık. Ancak mahkeme, bakanlığı kusurlu bulmayıp sorumluluğu belediyeye verdi. Hem tazminat miktarı hem de bakanlığın da ihmali olduğu için itirazımızı yapacağız" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediyeden-ilk-deprem-tazminati_54263.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!