Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Belediyeler 'Kondu' Peşinde

Hazine arazisi satışı için 100 belediye başvurdu. Projeler sonucu üzerinde 6 bin gecekondu bulunan arazilerin devri yapılacak. Üzerinde gece

Radikalb>Hazine arazisi satışı için 100 belediye başvurdu. Projeler sonucu üzerinde 6 bin gecekondu bulunan arazilerin devri yapılacak.

Üzerinde gecekondu bulunan Hazine arazilerinin belediyeler kanalıyla, öncelikle yapı sahiplerine satışına ilişkin kanun hükümlerinden yararlanmak için şu ana kadar 100 dolayında belediye başvuruda bulundu. Hazineye ait taşınmaz mallar, öncelikle yapı sahipleri ile bunların kanuni veya akdi haleflerine satılmak ya da genel hükümlere göre değerlendirilmek üzere, ilgili belediyelere bedelsiz olarak devredilebiliyor. Söz konusu 100 belediye, Maliye Bakanlığı'na başvurarak, kendi sınırları içinde kalan ve üzerlerinde 6 bin gecekondunun bulunduğu bu tür arazilerin kendilerine devredilmesini istedi.

Şu ana kadar 15 belediye ile yapılan anlaşmayla 518 bin 792 metrekare Hazine arazisinin, gecekondu sahiplerine öncelik verilerek satışına onay verildi. Bu belediyeler, Edirne-İpsala, Denizli-Bekilli, İstanbul-Kâğıthane, Kartal, Eyüp, Fatih, Çeşme, Aliağa, Ulukent, Kayseri, Kayseri-Yemliha, Kütahya-Seyitömer, Anamur, Manisa ve Uşak.

Hazine arazilerinin daha yüksek gelir getirecek şekilde değerlendirilmesi amaçlı kat karşılığı satışta da ilk proje İstanbul Göztepe'de bulunan Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nün yerine inşa edilecek lüks konutlar olacak. Uluslararası firma Metro Group'un da bu çerçevede, İstanbul'da Orman Fidanlığı arazisi ile Kadıköy'de Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'na ait alanı istediği belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediyeler-kondu-pesinde_18870.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!