Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Belediyeler Meralara Göz Dikti

Samsun'un Canik belediyesinin 6 köyün kullandığı 51 bin metrekarelik mera alanını imara açmak istemesinin ardından şimdi de Büyükşehir Belediyesi Ladik ilçesindeki meraya GES santrali yapma kararı aldı.

yapi.com.tr
Belediyeler Meralara Göz Dikti

Canik Belediyesi, yaklaşık 15 gün önce Sarıbıyık Mahallesi’nde hazineye ait 51 bin metrekarelik mera alanının imara açılması için belediye meclisinde karar aldı. Alınan karar AKP’li Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşülerek kesinleşmesi beklenirken, yapılan imar değişikliği ile alanın mera vasfı kaldırılarak sosyal konut yapılmak üzere imara açılacağı açıklandı.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre; olay kentte tartışma yaratırken, Büyükşehir Belediyesi de Ladik ilçesindeki Tatlıcak Yaylası’na GES (Güneş Enerji Santrali) yapma kararı aldı. Geçimlerini hayvancılık yaparak sağlayan köylüler karara karşı çıktı.

Devletten hayvancılık yaptıkları için teşvik beklediklerini söyleyen köylüler, Büyükşehir Belediyesi’nin yaylarını ellerinden almaya çalıştığını söyledi. Dava açacaklarını belirten köylüler, bütünşehir yasasına tepki göstererek “Bir kanun çıkardılar, bizi sıkıntıya koydular. Köydeki arazilerimiz de gitti, bir karış yerimiz kaldı onu da Büyükşehir alıyor. Bu merayı 3 köy kullanıyor. Paneller, kurulursa merada artık hayvancılık yapamayacağız.” diye konuştu.

“Bütünşehir Yasası kumpas yasasına döndü”
Yaylada inceleme yapan ve köylüleri dinleyen CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, “Bütünşehir Yasası, köylümüzün ekmek kapısı olan, doğa harikası yaylalarımız için Kumpas Yasasına dönüştü. Ladik ilçemizdeki Tatlıcak Köyü Yaylası’nın mera vasfı, Bütünşehir Yasası marifetiyle yok edilmek isteniyor. Burada yaşanan sorun sadece bir mülkiyet sorunu değildir. Doğal zenginliklerimizin üzerinde hesapsızca, sorumsuzca tasarrufta bulunulması, talan edilmesi sorunudur. Bu hatadan bir an önce dönülmeli, yayla mevcut haliyle korunmak üzere köylümüzün mülkiyetine geçirilmelidir.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediyeler-meralara-goz-dikti_190267.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!