Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Belediyelerden Örnek İşbirliği

Karşıyaka ile Bayraklı’da Kent A.Ş.’den çıkarılan işçi krizi bir türlü çözülemezken, Konak ile Karabağlar sorun yaşamadan işçi ve şirketleri paylaştı.

Hürriyet Gazetesi
Belediyelerden Örnek İşbirliği

Karşıyaka ile Bayraklı’da Kent A.Ş.’den çıkarılan işçi krizi bir türlü çözülemezken, Konak ile Karabağlar sorun yaşamadan işçi ve şirketleri paylaştı.

İzmir 20 gündür, Karşıyaka Belediyesi ile Bayraklı Belediyesi arasında soruna neden olan, Kent A.Ş.’den çıkarılan işçilerle ilgili krizi tartışırken, Konak Belediyesi ile Karabağlar Belediyesi sorun yaşamadan işçi ve şirketleri paylaştı. İşişleri Bakanlığı’ndan onayıyla Konbel Şirketi hisseleri Karabağlar’a devredilirken, Merbel Şirteti ise Konak’ta kaldı. Her iki şirketteki 1200 işçi de yarı yarıya paylaşıldı.

Bedelsiz olarak devir

Konak Belediye Meclisi olağanüstü toplantısında, Konbel Şirketi hisselerinin bedelsiz olarak Karabağlar Belediyesi’ne devrini onayladı. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, şirketlerin de bina, araç-gereç gibi devredilmesi, belediyelere yük olarak kalmamaları gerektiği için yaptıkları girişimden sonuç aldıklarını söyledi. Tartan, "Karabağlar Belediyesi ile oturup, konuşup şirketlerle ilgili bir anlaşma yaptık. Mal ve mülklerde bire bir paylaşım öngördük. Toplam 1200 işçiyi de yarı yarıya paylaştık. İçişleri Bakanlığı’dan gelen yazıda, belediyelerin her ikisinin de istemesi durumunda şirket hisselerinin devredilmesine olanak sağlandı. Biz de Konbel Şirketi’nin bedelsiz olarak Karabağlar Belediyesi’ne devrini yapıyoruz" dedi. CHP ve AKP gruplarının da onayla devir kararı, oybirliğiyle alındı. Meclis, Konak Belediyesi’nin Merbel’in sermayesinde yapılacak artışı sağlaması için Başkan Tartan’a da yetki verdi. Ayrıca, Konak Belediyesi tarafından 49 yıllığına, yıllığı 142 milyon TL’den kullanım hakkı Konbel şirketine verilen, Üçkuyular Pazaryeri, otoparkın yeraldığı 3 parselle ilgili haktan, 5 bin TL bedelle feragat edilmesine karar verildi.

Kent adına karar

Hakan Tartan, Meclis sonrasında basın mensuplarının Konak-Karabağlar arasındaki şirket paylaşımının neden Karşıyaka-Bayraklı belediyeleri arasında yapılamadığı, işçi krizine neden olunduğu sorusunu yanıtladı. Tartan, "Oradaki durum biraz farklı. Aynı zamanda taşeron işçiler de çalışıyor. Tamamı Kent A.Ş. iççisi değilmiş. Ancak, Konak Belediyesi şirketlerindeki işçilere Karabağlar Belediyesi’nin ihtiyacı var" dedi. Tartan, "Kent adına, böyle bir karar aldık" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediyelerden-ornek-isbirligi_69088.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!