Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bergama Antik Kenti’nde ‘Z’ Yapısı

Bergama Akropolü’nde son 30 yıl içinde yapılan 3’üncü büyük onarım sonucu ortaya çıkan antik ‘Z’ Yapısı törenle z

NTV-MSNBC
Bergama Antik Kenti’nde ‘Z’ Yapısı

br/>Bergama Akropolü’nde son 30 yıl içinde yapılan 3’üncü büyük onarım sonucu ortaya çıkan antik ‘Z’ Yapısı törenle ziyarete açıldı.

Pergamon Antik Kenti’ndeki Demeter Kutsal Alanı içinde inşa edilen Koruma Çatısı’nın açılış töreninde konuşan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Kurt, kuruluşunun 125. yılını kutlayan Alman Arkeoloji Enstitüsü’ne, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yaptığı kazı çalışmalarıyla Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilen eserleri ortaya çıkardıkları için teşekkür etti.


Törene katılarak birer konuşma yapan Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Dr. Wolf-Ruthart Born, İstanbul Alman Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Adolf Hoffman ve Bergama Alman Kazısı Başkanı Prof. Dr. Wolfgang Radt da Bergama’da yapılan kazı çalışmalarında gösterdikleri ilgi ve sağladıkları yardım dolayısıyla Türk yetkililere teşekkür ettiler.

Bergama Belediye Başkanı Raşit Ürper, bir dönem tüm Batı Anadolu’ya hükmetmiş Bergama Krallığı’nın merkezinde, “Akropol’deki, ‘Z’ yapısının açılışına katılmaktan büyük heyecan duyduğunu söyledi.


‘PROF.DR. WOLFGANG RADT İÇİMİZDEN BİRİ’

Prof. Dr. Wolfgang Radt
Ürper, “Yaklaşık 32 yıldır Bergama’daki kazı çalışmalarının başkanlığını yürüten Prof. Dr. Wolfgang Radt’ı içimizden biri, bir Bergamalı olarak görüyoruz. Aralık ayında emekliye ayrılacak olmasının da üzüntüsünü yaşıyoruz” dedi.
Daha sonra Radt başkanlığındaki ekibin 8 yıl süren restorasyon çalışmaları sonucu ortaya çıkarılan ‘Z’ yapısının açılışı yapıldı.
Törene, Bergama Kaymakamı Hüseyin Eren, Alman Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hermann Parzinger ile Arkeoloji Sempozyumu nedeniyle Bergama’da bulunan bilimadamları katıldı.

ANTİK ‘Z’ YAPISI VE KORUMA ÇATISI
Yetkililerin verdiği bilgilere göre, Bergama Akropolü’nde Kral Eumenes II zamanında (yaklaşık M.Ö. 180-160) şehir genişletildi. Eski sur duvarları yıkılarak, hemen güneyindeki dik yamaçta, Gymnasion ve Demeter Tapınağı olarak önemli ve büyük iki bina kompleksi yapıldı.
‘Z’ yapısı, bu iki bina arasına yerleştirilen peristilli yapı, sütunlu bir avlu çevresinde toplanan odalar, salonlar ve galerilerden oluşuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bergama-antik-kentinde-z-yapisi_15993.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!