Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Beş Bin Kişiye İstihdam Yaratacak Ankara Alışveriş Vadisi'nin Temeli Atıldı

Maya Anatolium Ankara Projesi ve Nata'nın Alışveriş Merkezi projesinden oluşan ve içinde IKEA mobilya mağazasını da bulunduran ''Alışveriş Vadisi''nin temel atma töreni Mamak'ta yapıldı. Söz konusu yatırımın uzun dönemde 5 bin kişiye istihdam sağlayacak olmasının da memnuniyet verici olduğunu dile getiren Şimşek, istihdam konusunun çok önemli

yapi.com.tr
Beş Bin Kişiye İstihdam Yaratacak Ankara Alışveriş Vadisi'nin Temeli Atıldı

Fotoğraflar: MEHMET KAMAN/AA

Maya Anatolium Ankara Projesi ve Nata'nın Alışveriş Merkezi projesinden oluşan ve içinde IKEA mobilya mağazasını da bulunduran ''Alışveriş Vadisi''nin temel atma töreni Mamak'ta yapıldı.
    
Törene, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir katıldı.
    
Maliye Bakanı Şimşek, törenin açılışında yaptığı konuşmada, iki grubun yaptığı yatırımın sağlayacağı istihdam anlamında özünde kurulacak bir sanayi tesisinden farklı olmadığını söyledi.
    
Japonya, ABD gibi dünyanın en gelişmiş ülkelerinde istihdamın yüzde 75-80'inin hizmetler sektöründen sağlandığına dikkati çeken Şimşek, Türkiye'nin bugün en önemli ekonomik sorunlarından birinin işsizlik olduğunu anlattı.
    
Şimşek, bu anlamda da niteliği ne olursa olsun vatandaşa iş, aş sağlayan bu tür yatırımların çok önemli olduğunu vurguladı.
    
Söz konusu projeyle Mamak'ın hem algısının hem de çevresinin ciddi bir şekilde değişeceğine de işaret eden Şimşek, ulaşım anlamında kolay erişilebilir merkeziyle projenin bölgeye ve Ankara'ya yeni bir dinamizm sağlayacağını kaydetti.
    
Perakende sektörünün bütün ülkelerde çok önemli olduğunu ifade eden Şimşek, şöyle devam etti:
    
''Bu tip yatırılar halka geniş bir tercih imkanı, keyifli bir ortam yaratmakla kalmıyor aynı zamanda kayıt dışı ekonomik faaliyetlerin de azaltılmasına katkı sağlıyor.
    
Büyük alışveriş merkezlerinde kayıt dışı ekonomik faaliyetlerin minimal düzeyde olduğunu gözlemliyoruz. Özellikle kiralayanlarla mülk sahipleri arasında ciro üzerinden anlaşma varsa yüzde 100'e yakın kayıt içi faaliyetten söz etmek mümkün. Bu yatırım aslında sadece Mamak ve Ankara'nın gelişmesine katkıda bulunmayacak aynı zamanda Maliye hazinesine de, kayıt dışılığın azaltılmasına önemli katkısı olacak''
    
Söz konusu yatırımın uzun dönemde 5 bin kişiye istihdam sağlayacak olmasının da memnuniyet verici olduğunu dile getiren Şimşek, istihdam konusunun çok önemli olduğunu, hükümet olarak uzun, orta ve kısa vadeli çözümler üreterek, sıkıntıların azaltılması noktasında tedbirler aldıklarını söyledi.
    
Türkiye'de son yıllarda hızlı bir şehirleşme olduğuna işaret eden, tarımda gizli işsizlerin şehirlere göçünün söz konusu olduğunu, bunun da son yıllarda hızlandığını kaydetti.
    
Şimşek, ''2002 yılında her 100 kişiden 35 kişi tarımda çalışıyor gibi görünüyordu. Aslında bunun büyük kısmı aile içi ücretsiz işsizlerden oluşmaktadır, gizli bir işsizlik söz konusu. Bu oran yüzde 25'e indi. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde tarımın istihdam içindeki payı yüzde 1 ile 4,5-5 arasında değişiyor. Türkiye'deki yüzde 25 oranı önümüzdeki yıllarda yapısal dönüşümün devam edeceğine dair önemli bir gösterge'' diye konuştu.
    
''İŞ, AŞ ÜRETEN YATIRIMLAR YAPMAMIZ LAZIM''
    
Vatandaşa iş, aş üreten yatırımlar yapılmasının önemini vurgulayan Şimşek, eğitim konusuna da değindi. Bugün işsiz vatandaşların yüzde 60'ından fazlasının lise altı eğitime sahip olduğuna dikkati çeken Şimşek, nitelikli elaman geliştirmenin ve eğitimde kalitenin çok önemli olduğunu söyledi.
    
Şimşek, bölgesel kalkınma projeleri, eğitime yapılan yatırımlar, eğitimde kaliteyi artırmayı dönük çalışmalarla bu sorunun köklü bir şekilde çözmeye yönelik yaklaşım içinde bulunduklarını bildirdi.
    
Mutlaka iş, aş üreten girişimcilerin önünün de açılması gerektiğini belirten Şimşek, Türkiye'de iş ortamının iyileştirme anlamında da önemli bir çaba içinde bulunduklarını ifade etti. Bakan Şimşek, konuşmasına şöyle devam etti:
    
''Geçen de bir yazı ilgimi çekti, Sanayi Bakanı 5 dakikada internette şirket kurmuş diye. Bugün bir çok ülkede bir şirketin kurulması ortalama 6 gün alıyor. Demek ki Türkiye çok mesafe katetti. Bu yapılacak işlerin de çok çabuk da gerçekleştiğini ifade ediyor.
    
Biz bir çok yapısal sorunu çözme konusunda gerekli adımları attık ama bunların uygulanması çok önemli. Bu dönemde bizim odak noktamız, özel sektör dinamizmini harekete geçirip, bu vasıtayla Türkiye'de daha fazla katma değer, daha fazla istihdam yaratmaya çalışmaktır''
    
YAKLAŞIK 5 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK
    
Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül de Alışveriş Vadisi projesinin Mamak'ın yıllardır gecekondu ve diğer unsurlarla anılan çehresini değiştireceğini söyledi.
    
Proje ortaklarından Nata Şirketler Grubu Genel Müdürü Cüneyt Kandemir, toplam 300 milyon dolarlık yatırım bedelli proje ile bölgeyi bir alışveriş vadisi haline getireceklerini söyledi.
    
Proje ile yaklaşık 5 bin kişiye de istihdam sağlanacağını anlatan Kandemir, proje kapsamında 26 adet büyük ölçekli, 156 adet orta ölçekli, olmak üzere 182 mağazanın faaliyet göstereceğini ifade etti.
    
Maya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özsüer de grubun yatırımı Anatolium Alışveriş merkezinin 2011 Mayıs ayı gibi hizmete gireceğini söyledi.
    
Konuşmaların ardından Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kurdele keserek, temel atma butonuna bastı.


    
3 BÖLÜMDEN OLUŞAN ALIŞVERİŞ VADİSİ
    
Alışveriş Vadisi toplam 450 bin metrekarelik inşaat alanı içinde; Maya Holding Anatolium Alışveriş Merkezi, Nata Grup Alışveriş ve Yaşam merkezi, rezidans ve iş merkezi ile açık otopark yer alacak.    

İKEA Mobilya ve Ev Aksesuarı mağazasını da içinde barındıran proje kapsamında, alışveriş merkezlerinin 2011'de tamamlanması üçüncü etap yatırımın ise 2012'de bitmesi hedefleniyor. (AA)

 

ETİKETLER: firma proje
http://www.yapi.com.tr/haberler/bes-bin-kisiye-istihdam-yaratacak-ankara-alisveris-vadisinin-temeli-atildi_79943.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!