Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Beton Yol Asfalta Karşı

Bölünmüş yol projesiyle birlikte tartışılmaya başlayan “Beton yol mu, afsfalt mı” sorusu, Türkiye’nin ilk beton karayolunun yapılmaya başlamasıyla

Türkiyeb>Bölünmüş yol projesiyle birlikte tartışılmaya başlayan “Beton yol mu, afsfalt mı” sorusu, Türkiye’nin ilk beton karayolunun yapılmaya başlamasıyla daha da hararetlendi.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Ulaştırma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güven Öztaş, Türkiye karayollarında 1950’lerden sonra giderek yaygınlaşan asfalt yolun, deneyim, alışkanlık ve yapımının kolaylığı nedeniyle, uzun yıllar birinci tercih olduğunu kaydetti.

1800’lü yıllarda başladı
Beton yolların ise 1800’lü yılların sonundan itibaren dünyada yaygın olarak yapılmaya başlandığını, ABD’nin sadece 1960-1970 yılları arasında 70 bin kilometrelik bir beton yol ağını tamamladığını ifade eden Öztaş, dünyanın artık beton yol yapımına yöneldiğini bildirdi. Öztaş, “Türkiye Karayolları Genel Müdürlüğü, yol yapımında 50 yılı aşkın süredir ‘tamamen asfalt’ yaklaşımını benimsedi. Türkiye kaynak ve mühendislik açısından beton yol yapımında son derece avantajlıdır. Türkiye’nin de artık dünyanın benimsediği beton yol yapımına geçmesi gerekir’’ dedi.

“Hem ucuz hem sağlam”
Asfalt yolun, yapımından sonraki 5 yıl içinde orta derecedeki bakımının yapım masrafına denk düştüğünü vurgulayan Öztaş, şöyle devam etti: “Asfaltta sürekli yenileme maliyeti ortaya çıkıyor. Asfaltın ömrü 17 yıl. Kısa sürede köstebek yuvasına dönüyor. Asfaltın ömrü beton yolun yarısı kadar. Tüm bunlar hesap edildiğinde karayollarının devletten aldığı para 2 milyar 640 milyon dolar.Türkiye çimento hammaddesi bakımından zengin kaynaklarını kullanmalı. 40 çimento, 450 hazır beton fabrikamız var.”

Beton yolun avantajları
* Beton yolun kilometre başına maliyeti 234 bin dolar. Asfalttan 44 bin dolar daha ucuz. Bu kârlılık oranı, beton yol kullanıldıkça daha da artıyor.
* Beton yolun ömrü, asfalt yolun 2 katı.
* Beton yolun bakım masrafı asfalta göre çok düşük.
* Beton yolun sürtünme katsayısı az ve yol görüşünü kolaylaştırıyor.
* Türkiye çimento açısından çok zengin. Hammadde avantajı var.
* Avrupa’da ve dünyada beton yollar daha fazla tercih ediliyor.
* Türkiye mühendislik açısından da beton yol konusunda avantajlı.

Türkiye’nin ilk beton yolu Afyon’da
Dünyada yoğun olarak kullanılan beton yollar için ilk adım Afyon’da atıldı. Çimento Müstahsilleri Birliği tarafından yapımına mayıs ayı sonunda başlanan yol, 2.5 kilometre olacak. Türkiye’de bundan sonraki projelere emsal teşkil edecek beton yolun maliyeti, bakım masrafı, dayanıklılığı gibi unsurlar da incelenecek. Yolun yapım aşaması ve tamamlandıktan sonraki süreç, “Beton yol mu, asfalt mı” tartışmalarına da son
noktayı koyacak.

Asfaltın maliyeti yüksek
* Asfalt yolun hammaddesi olan petrol pahalıdır ve Türkiye’deki petrol rafinerilerinin sayısı yeterli değil. Bu nedenle maliyeti çok yüksek.
* 80-100 milyon aracın geçeceği tahmin edilen yolun ortalama ömrü 17 yıldır.
* 12 metre genişliğindeki asfalt yolun kilometre başına maliyeti 278 bin dolar.
* Asfalt yolun 5 yıl içindeki bakım masrafı, orta derecede yol yapımına harcanan paraya denk geliyor.
* Asfaltta hammadde petrol olduğundan, dışarıya bağımlılık oranı yüksek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beton-yol-asfalta-karsi_13054.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!