Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Türkiye Prefabrik Birliği...

Betonarme Prefabrikasyonda Son Gelişmeler Masaya Yatırıldı

Türkiye Prefabrik Birliği'nin İstanbul Teknik Üniversitesi’nin bilimsel işbirliği ile 14 Haziran’da Taşkışla'da gerçekleştirdiği uluslararası “Betonarme Prefabrikasyonda Araştırmalar ile Güncel Gelişmeler” çalıştayı çerçevesinde, Türkiye'de ve bazı AB üyesi ülkelerde beton prefabrikasyon konusunda son dönemde yapılan deneysel ve kuramsal

yapi.com.tr
Betonarme Prefabrikasyonda Son Gelişmeler Masaya Yatırıldı

Türkiye Prefabrik Birliği'nin İstanbul Teknik Üniversitesi’nin bilimsel işbirliği ile 14 Haziran’da Taşkışla'da gerçekleştirdiği uluslararası “Betonarme Prefabrikasyonda Araştırmalar ile Güncel Gelişmeler” çalıştayı çerçevesinde, Türkiye'de ve bazı AB üyesi ülkelerde beton prefabrikasyon konusunda son dönemde yapılan deneysel ve kuramsal çalışmalar tartışıldı.

Çalıştayda Türkiye’den 12, yurtdışından ise 3 uzman, prefabrike yapıların deprem dayanımlarının artırılmasına yönelik araştırmalarını katılımcılara aktararak, edinilen sonuçlar üzerine fikir alışverişinde bulundular.

Etkinlikte ayrıca, 8 AB üyesi ülke tarafından yürütülen ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile Türkiye Prefabrik Birliği'nin de dahil olduğu, depreme dayanıklı inovatif yapı sistemlerinin geliştirilmesini hedefleyen AB Projesi “SAFECAST”a ilişkin gelişmeler hakkında teknik kamuoyuna bilgi verildi.

Türkiye Prefabrik Birliği Başkanı Buğra Küçükkayalar açılış konuşmasında, ülkemizdeki sanayi yapılarının % 85’inin betonarme prefabrikasyon teknolojisi ile yapıldığına değinerek sanayi yapılarının deprem dayanımının ulusal sanayi varlığımızın güvenliği açısından önemini vurguladı. Bu konuda yapılmakta olan Ar-Ge çalışmalarının çalıştayda ele alınacağını belirten Küçükkayalar, etkin araştırma gücünün sinerji yaratmak üzere bir araya getirilmesinin de büyük önem kazandığına işaret etti. Küçükkayalar, ulusal ve uluslararası ortak girişimler gerçekleştirilmesinin giderek daha çok benimsenmekte olduğunu belirterek bu kapsamda, Türkiye Prefabrik Birliği’nin de uzun süredir ülkemizdeki çeşitli araştırma kuruluşları ile birlikte önemli araştırmalara önayak olduğunu ve destek verdiğini vurguladı.Çalıştayda İtalya L’aquila ve Şili depremlerinden elde edilen bulgular da tartışılarak, sonuçları Türkiye açısından değerlendirildi.Türkiye Prefabrik Birliği Hakkında

Türkiye Prefabrik Beton/Betonarme Yapı ve Elemanı Üreten Kuruluş Mensupları Birliği, kısa adı ile Türkiye Prefabrik Birliği, prefabrikasyon alanında deneyimli 20 kuruluşun bir araya gelmesi ile 1984 yılında kurulmuştur ve merkezi Ankara'dadır.

Birliğin amacı, Türkiye'de prefabrikasyonu tanıtmak ve yaygınlaştırmak, prefabrikasyonun teknolojik altyapısını oluşturmak, mesleki ilerleme ve dayanışmayı sağlamak suretiyle üyelerinin teknik ve ekonomik gelişmelerini ulusal çıkarlar doğrultusunda yönlendirmektir.

Türkiye Prefabrik Birliği’nin en önemli çalışma alanlarından birisi  üyelerinin denetlenmesidir. Birlik üyeleri her yıl düzenli olarak bağımsız denetçiler tarafından TPB Bağımsız Kalite Denetim ve Güvence Sistemi çerçevesinde denetlenmekte ve belgelenmektedir. Kalite konusunda gösterilen bu hassasiyetin önemi son Bingöl depreminde bir kez daha kanıtlanmıştır. Birlik üyesi iki firmanın Bingöl’deki yapıları (ki bir firmanın yapıları 5 katlı 26 bloktan oluşmaktadır) depremde hiçbir hasar görmemiştir. 
 
Türkiye Prefabrik Birliği 1994 yılında Uluslararası Prefabrike Beton Üreticileri Bürosu (Bureau International du Beton Manufacture - BIBM) üyeliğine kabul edilmiştir. 1999-2002 döneminde Türkiye Prefabrik Birliği başkanı BIBM başkanlığına seçilmiştir.
 
Türkiye Prefabrik Birliği bütün bu faaliyetleri ile gerek ülke içinde gerekse uluslar arası platformda beton prefabrikasyon konusunda önemli ve saygın bir referans kuruluşu olarak tanınmaktadır.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/betonarme-prefabrikasyonda-son-gelismeler-masaya-yatirildi_80759.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!