Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Betonlaşma Kurbanı Beykoz

Birkaç yıl öncesine kadar köy olan Çavuşbaşı bugün artık Beykoz'a bağlı bir belde. Elmalı Barajı su toplama havzası içindeki 35 bin nüfuslu Çavuşbaşı beldesi aynı zamanda ormanlarla kaplı arazi yapısına sahip.

Cumhuriyet Gazetesi/Miyase İLKNUR
1 Betonlaşma Kurbanı Beykoz

İstanbul'da kaçak yapılaşmadan en fazla nasibini alan bölgelerin başında Beykoz'a bağlı Çavuşbaşı beldesi sınırları içindeki orman alanları geliyor. Birkaç yıl öncesine kadar köy olan Çavuşbaşı bugün artık Beykoz'a bağlı bir belde. Elmalı Barajı su toplama havzası içindeki 35 bin nüfuslu Çavuşbaşı beldesi aynı zamanda ormanlarla kaplı arazi yapısına sahip.

Çavuşbaşı'nda ruhsatlı bina yok. Belediye, okul ve jandarma binaları dahil hiçbirinin tapusu bulunmuyor. Hepsi muhtarlıklar eliyle zilyet esasına göre sahiplenilmiş durumda. 10 Eylül 1998 günü aynı anda çıkan yangında 25 dönümü çam, 30 dönümü fundalık olmak üzere toplam 55 dönüm ormanlık alan yok edildi. Yanan orman alanına yeni fidanlar dikildi. İSKİ'nin, Çavuşbaşı-Çubuklu arasındaki atık su tüneli inşaatının olduğu yer ve bu inşaat alanına açılan yolların geçtiği arazide ise kelleşme görülüyor.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı tarafından 2002 yılında hazırlanan İstanbul'daki kaçak yapılaşmanın boyutunu gözler önüne seren raporda kaçak yapılaşmanın en çok Beykoz Belediyesi mücavir alanı içinde olduğu belirtildi.

Bursa gazetesine ilan!
Jandarma raporunda, belediyelerin personel ve araç yetersizliğini gerekçe göstererek yıkım kararlarını uygulamadıklarına dikkat çekilerek şu ilginç örneğe yer verilmişti: "2002 yılında Beykoz-Çavuşbaşı Belediyesi, yıkım için yeterli araç ve gereçlerinin bulunmadığı gerekçesiyle Bursa'daki yerel bir gazeteye yıkım için ihale ilanı vermiş, fakat söz konusu ihaleye kimse katılmadığından yıkım ertelenmiştir. Ayrıca görevlendirilen araçların operatörlerince, aracın teknik aksamında arıza meydana geldiği belirtilerek yıkımın ertelenmesi sağlanmıştır."

Çavuşbaşı sınırları içindeki Elmalı Barajı su havzası yapılaşmanın en yoğun olduğu yerlerden biri. Su havzaları Osmanlı'dan beri özel koruma altına alınmıştır. Ancak İSKİ'nin yönetmelikte yaptığı değişiklikle birlikte havzalardaki binlerce kaçak yapı yasallaştırıldı. Bu arada yasalarda yer alan "Gecekondulaşma tehlikesi bulunan yerlerde de imar planları yapılabilir" maddesi Recep Tayyip Erdoğan 'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Beykoz ve Sarıyer belediyeleri tarafından istismar edilerek su toplama havzaları yapılaşmaya açıldı.

Kaçak yapılaşmanın en yoğun olduğu su havzalarının başında Elmalı ve Ömerli Barajı'nın su toplama havzaları geliyor. Her iki baraj havzasında yüzlerce lüks villa kaçak olarak inşa edilmiş durumda. Zaman zaman yıkılan villalar, yıkımdan birkaç hafta sonra tekrar eski haline dönüşüyor. Bunlardan biri de eski ANAP İstanbul Milletvekili Şadan Tuzcu 'nun villası. Tuzcu'nun villası tam üç kez yıkıldı. Ancak her seferinde Tuzcu ve oğulları villalarını yeniden yaptılar.

Beykoz'da kaçak yapılaşma en çok Fazilet Partili Yücel Çelikbilek 'in başkanlığı döneminde gerçekleşti. Beykoz genelinde 1/5000'lik planları yok sayarak, imar kaçağına olanak sağlayan 1/1000'lik planları onaylayan eski Belediye Başkanı Çelikbilek ile 30 meclis üyesi için savcılık tarafından 2000'de fezleke hazırlandı. Meclisin onayladığı 1/1000'lik planların Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 15 Kasım 1995'te aldığı ilçe genelindeki Sit kararını hiçe saydığını saptayan İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin suç duyurusu üzerine savcılık dava açtı. Müfettişlerin tespitlerine göre, Beykoz Belediye Meclisi'nin onayladığı 1/1000'lik planlar Büyükşehir Belediyesi'nce reddedildiği halde, Çelikbilek, kendi yetkisini kullanarak kaçak yapılaşmaya izin vermişti.

Kurtköy orman alanından çıkarıldı
1983'te hazırlanan Boğaziçi İmar Kanunu'nda Emirgân ve Bebek koylarını olduğu gibi gören ormanlık Kavacık bölgesi geri görünüm bölgesine dahil edilmişti. Bu yasa ile birlikte geri görünüm bölgesine sokulan Kavacık'ın imar uygulamaları için artık Boğaziçi İmar Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi yerine ilçe belediyesi yetkili kılınmıştı.

KAVACIK'I PLAN TADİLLERİ BİTİRDİ
1983'ten 1990'lı yıllara kadar Kavacık hızla betonlaştı. Önceleri tek katlı gecekondularla kısa sürede dolan Kavacık sırtları ardından çok katlı kaçak binalar ile Otağtepe ve Göksu evleri gibi çok sayıda villanın yer aldığı sitelerle doldu. Villaların sık aralıklarla yapılması yetmezmiş gibi bir de istinat duvarlarıyla bölge betona teslim oldu. Ancak Kavacık'ı asıl bitiren E-6'nın hemen yanı başında kurulan dev plazalara imar izni verilmesi bitirdi. Fazilet Partili Yücel Çelikbilek 'in Beykoz Belediye Başkanı, Recep Tayyip Erdoğan 'ın ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemden başlayarak Kavacık'ın E-6'ya bağlantı yolunun her iki yanındaki daha önce yeşil alan görülen yerlere plan tadilleriyle çok katlı dev plazalar dikilmesine izin verildi. Kavacık'tan Ümraniye ve Çekmeköy'e kadar uzanan E-6 hattı plaza ve çok katlı konutların yer aldığı sitelerle doldu.

Formula-1 Pisti inşaatı.

İstanbul'un ikinci havalimanı olarak Sabiha Gökçen Havalimanı ile Formula-1 Yarış Pisti bir anda arazi mafyasının ve ormansever işadamlarının iştahını kabarttı. İştahı kabaran sadece arazi mafyası ve işadamları değildi elbette. Pendik Belediyesi 1998 yılında orman arazilerini toplu konut arsası olarak ihaleye çıkarttı. Kartal Orman İşletme Şefliği, arsaların orman alanı olduğunu ve ihale edilemeyeceğini savunurken, Pendik Belediyesi arsaları toplu konut alanı olarak değerlendirmek üzere Arsa Ofisi'nden aldıklarını gerekçe göstererek ihaleyi gerçekleştirdi.

Bu arada Kurtköy'de çok sayıda toplu konut binaları yükselirken bir yandan da lüks villalar pıtırak gibi birbiri ardınca çıkmaya başladı. Formula-1 Pisti'ne 300 metre uzaklıktaki 15 dönüm arazi üzerine inşa edilen Çiftlik Kent Sitesi'ndeki 16 villadan 13'ü eski İTO Başkanı Mehmet Yıldırım 'a, üçü ise Kiğılı Mağazalar zincirinin sahibi Abdullah Kiğılı ile Tuncer Baykul ve Haluk Tuncer 'e ait. Pendik Belediyesi villaların kaçak olduğunu belirleyerek 8 Ekim 2004'te inşaatları durdurma kararı aldı. Ayrıca villaların yanındaki derenin ıslah çalışmaları yapılırken bazı ağaçların kesildiği belirlenerek Mehmet Yıldırım hakkında yasal işlem yapıldı. Ancak durdurma kararına karşın bazı inşaatların yapımı sürdürüldü.

BOĞAZ'DA YIKIM BEKLEYEN KAÇAK VİLLALAR

- Sarıyer: Uyum ve Mesan Villaları

- Çubuklu: Sazak Villaları (7 villa)

- Büyükdere: Alsit Villaları (10 villa)

- Çengelköy: Emko Villaları (9 villa)

- Beşiktaş: Numan Parlak, Tarık Sekmen ve Saniye Tüzümen villaları.

http://www.yapi.com.tr/haberler/betonlasma-kurbani-beykoz_50221.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • çok güzel anlatılmış bir gercek. bu uygunsuzluğu yapanlar yetkili kişiler ceza millete. alınan doğru kararları kim uygulayacak uygunsuzluğu yapan kişiler mi sanmıyorum. bence belediyeciliği kaldırmak gerekli. secimle gelen secmeninin yanlışlarına göz yumar. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!