Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Beyaz Fil AVM Oluyor

Manisa’daki tarihi Beyaz Fil binası, 30 milyon 450 bin TL’ye bir tekstil firmasına satılmıştı. Bakanlığın farklı iki biriminden farklı yönlerde karar çıkması ise dikkat çekti.

yapi.com.tr
Beyaz Fil AVM Oluyor

Manisa’nın göbeğinde yer alan, 1960’lı yılların izlerini taşıyan ve “döneminin eşi olmayan özelliklerini barındıran” tarihi Beyaz Fil binası da “ranta kurban gidiyor.” Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü uzmanlarınca, “binanın tescilinin devam etmesi” yönünde karar alınmasına karşın, yine bakanlığa bağlı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun “alınan bu tescil kararını” kaldırması dikkat çekerken bina , bedelinin çok altında 30 milyon 450 bin TL’ye tekstil firması Teksan Brode Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ’ye satıldı. Şimdi o binanın yıkılması ve yerine de otel, rezidans ve AVM yapılması planlanıyor.  

Keşif 28 Eylül’de
Cumhuriyet'te yer alan habere göre, “Binanın tescilinin kaldırılarak ranta açılacak olması” karşısında ise Beyaz Fil Yıkılmasın Platformu kuruldu. Tescil kararının kaldırılmasına karşı, platform adına Süheyla Ertosun dava açtı. Davada, “28 Eylül’de binanın yeniden keşfinin yapılmasına” karar verildi. Bu kez de şirket devreye girdi ve Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında, “bir raporla, riskli yapı tespitini” yaptırarak, söz konusu binadaki kiracılara 30 Eylül’e dek binayı tahliye etmeleri ihtarını gönderdi.

 

Bina için her ne kadar 28 Eylül’de yeniden keşif yapılacaksa da binayı satın alan şirket, üç tarafı tarihi eserlerle çevrili, Manisa ’nın kalbinde yer alan bu binanın yerine AVM, otel ya da rezidans yapmayı planlıyor. Beyaz Fil Yıkılmasın Platformu sözcüleri ise yetkililere, binanın “bir kültür merkezine dönüştürülmesi” çağrısında bulunuyor.

Binanın adını “heybetli uzun kolonları ve beyaz renginden dolayı” aldığı rivayet ediliyor. Binanın dört tarafı caddelerle çevrili. Üç yönünde de tarihi eserler bulunuyor. Binayı özel kılan ise ‘ünik’ yani “döneminin özelliklerini yansıtan, eşi ve benzeri olmayan niteliği.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/beyaz-fil-avm-oluyor_167801.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!