Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Beykoz, Eski Eserlerine Hayat Veriyor

Beykoz Belediyesi, Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle hazırladığı eski eserleri koruma projesini hayata geçiriyor. Projeyle, Beykoz’un tar

Zamanb>Beykoz Belediyesi, Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle hazırladığı eski eserleri koruma projesini hayata geçiriyor. Projeyle, Beykoz’un tarihi sokakları restore edilerek koruma altına alınacak.

Çalışma ilk olarak ilçenin tarihi sokağı Şahinkaya Yokuşu’nda gerçekleştirilecek. Şahinkaya Yokuşu, Osmanlı’nın meşhur vezirlerinden Abraham Paşa’nın yaptırdığı tarihi Abraham Paşa Korusu’nun yanında yer alıyor. 19. yüzyılda Osmanlı devlet erkanının av partileri dinlence yeri olarak kullanılan tarihi mekanda, Osmanlı paşalarına ait eski köşkler bulunuyor. İlgisizlik ve bakımsızlık yüzünden son demlerini yaşayan tarihi yapı, restorasyon çalışmaları ile aslına uygun olarak yenilenecek.

Tarihte ünlü şahsiyetlere ev sahipliği yapan sokağın kurtarılması için önce restorasyon projeleri çizilecek, rölöveleri çıkarılacak, cephe etütleri ve bina kontrolleri tamamlanacak. Belediye, teknik çalışmalar sonucunda çıkan projelerin uygulanması için maddi destek sağlayacak. Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, Eski Eserler Restorasyon Projesi’nin İstanbul’un marka yolculuğunda önemli bir basamak olacağını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beykoz-eski-eserlerine-hayat-veriyor_23092.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!