Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Beykrom, 2003'te Üç Yeni Pazara Girecek

Beykrom Madencilik 2003 yılında İran, Avusturya ve Rusya'ya ihracat yapmayı hedefliyor. Demir-çelik ve döküm sanayiine yönelik olarak hizmet v

Dünyab>Beykrom Madencilik 2003 yılında İran, Avusturya ve Rusya'ya ihracat yapmayı hedefliyor.
Demir-çelik ve döküm sanayiine yönelik olarak hizmet veren Beykrom Madencilik Şirketi Genel Müdürü Halil Demirel, sektörde kullanılan önemli bir mineral olan olivin madeninin üretimini gerçekleştirdiklerini söyledi. Halil Demirel, olivini ağırlıklı olarak yurtdışına sattıklarını belirterek, 2003 yılı hedeflerini anlattı. Demirel, Beykrom olarak İtalya'ya, Mısır'a ve İspanya'ya ihracat yaptıklarını bu yıl ise İran, Avusturya ve Rusya pazarına açılmak için görüşmelerini sürdürdüklerini ifade etti. Madencilikte taşıma maliyetlerinin önemli olduğunu, bu yüzden çevre ülkelerle iletişim halinde olduklarını kaydeden Demirel ayrıca, yine madencilik alanında yurtdışı firmalarla evlilik planladıklarını kaydetti.

Yılda 40 bin ton üretim kapasitesine sahip olduklarını, gerektiğinde talebe göre üretimi artırdıklarını ifade eden Demirel, 2002 yılında 14 bin tonluk satış gerçekleştirdiklerini söyledi. Halil Demirel, satışların yüzde 52'sinin yurtdışına gerçekleştirildiğini ifade etti. Türkiye'de olivin pazarının yüzde 90'ına sahip olduklarını söyleyen Demirel, olivinin Türkiye'de yeteri kadar tanınmadığını kaydetti. Özellikle döküm sanayinde Türkiye'de kullanılan silisyum yerine olivinin daha kaliteli bir maden olduğunu ifade eden Demirel, olivinin daha çok tanınması ve başka alanlarda kullanımının artırılması için çalıştıklarını söyledi.

Demirel, madencilik sektörüne ilişkin olarak hükümetten madencilik kanunun son şeklinin verilerek çıkmasını talep ettiklerini ve madencilik fonunun işlerlik kazandırılmasını istediklerini belirtti. Ekonomik krizde demir-çelik fabrikalarının üretimlerini kısmalarının Beykrom'u olumsuz etkilediğini ancak yurtdışına yaptıkları ihracatla ayakta durmayı başardıklarını ifade eden Demirel, devletten çok fazla şey istemediklerini ise "Devlet bir şey yapmasın, önümüzü açsın yeter" diyerek dile getirdi.

1992 yılında kurulan Beykrom Madencilik'in Konya Beyşehir'deki fabrikasında olivin üretimini gerçekleştirdiğini kaydeden Demirel, olivin üretimi ve pazarlaması dışında, boksit üretimi de yaptıklarını, şirketlerinin maden ve hammadde konularında çeşitli yurtdışı temsilciliklere sahip olduğunu ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beykrom-2003te-uc-yeni-pazara-girecek_3042.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!