Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Beylikdüzü Alışverişe Ayrılan Alanda, Lider Norveç'i Solladı

Bin kişiye düşen kiralanabilir alışveriş merkezi alanında dünya lideri olan Norveç, İstanbul'un dört bölgesinin gerisinde kaldı. Bahçeşehir 1.2 milyon metrekare ile alışverişe en çok alan ayrılan yer oldu..

Sabah Gazetesierkes alışveriş merkezlerinin (avm) geleceğini, sayısını tartışıyor. "Bu kadar avm'ye ihtiyacımız var mı?" diye soruyor. Türkiye'nin toplam 180 alışveriş merkezine ek olarak 2008-2010 döneminde 170 tane daha avm yapılmasının sonuçları sorgulanıyor. Bu ortamda, avm'lerin kiralama ve işletme işlerini yapan şirketlerin sayısı da önemi de artıyor. Son dönemde sektörün canlanmasıyla birlikte kurulan şirketlerden biri de Rea Gayrimenkul. Bu kez avm'lerin yönetimini değil, markaların avm'lerde nasıl konumlanacağını, hangi avm'de yer almanın doğru, hangisinin yanlış olduğunu sorgulayan bu şirketin başında, Levent Küçüklerli var. Küçüklerli, 20 yıl önce 7Eleven'in kuruluş aşamasında yer alarak girmiş perakendeye. Daha sonra McDonald's'ın 7 yıl süreyle genel müdür yardımcılığını yapmış. 1997'de buradan ayrılarak Metro Grup'un gayrimenkul şirketinin genel müdürlüğünü yapan Küçüklerli'nin son işi Ümraniye'deki Ikea projesi olmuş. Ondan sonra "Herkes avm'leri temsil ediyor. Biz de Türkiye'ye gelen, ya da Türkiye'de doğan perakendecileri temsil etmeye soyunduk" diye kendi şirketini kuran Küçüklerli, yeni dönemde diğerlerinden farklılaşan avm'lerin başarılı olacağını söylüyor.

Mahalle ölçeğine indi
Küçüklerli, markalara mağazalaşma konusunda yol gösterirken İstanbul ve Anadolu illeri için bir harita oluşturmuş. Buna göre Türkiye'de bin kişiye 50 metrekare avm alanı düştüğünü söyleyerek yeni açılacakları savunanlar, işe sadece bir katmandan bakıyor. Küçüklerli İstanbul'un Beylikdüzü, Bahçeşehir, Şişli, Beşiktaş ilçelerinde toplam kiralanabilir alanın, dünya rekortmeni Norveç'i bile solladığını belirterek, "Yatırım yapılırken il geneline değil, ilçe ve hatta mahalle katmanına kadar inmek gerek" diyor.

* Yeni kurduğunuz şirkette tam olarak ne yapacaksınız?
Piyasada 600 perakende markası cirit atıyor. Her avm'de 100 mağaza olduğunu düşünürsek, birilerinin de dışarıda kalmamak gibi bir derdi oluyor. Biz elektronik perakendecisi Mediamarkt ile çalışıyoruz ve onlarda bütün Türkiye'yi gezdik. Nerelerde doğru yatırım yapılır bakıyoruz. Türkiye'nin ilk perakende emlakçılığı kategorisini açıyoruz bu yıl.

15 ilde veri toplayacak
* Perakende emlakçılığının kapsamında ne var?
Perakendecilere, hangi lokasyonlarda, hangi komşularla bir arada olurlarsa başarılı olacaklarını anlatacağız. Markalara danışmanlık yapacağız. Rea Gayrimenkul adındaki şirketimizi 15 ile yayacağız. Tabii bunun için iyi bir veri bankası oluşturmak gerekiyor. Alışveriş caddelerini iyi tanımak, avm'leri iyi analiz etmek gerekiyor ki biz şu anda veri toplama aşamasındayız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beylikduzu-alisverise-ayrilan-alanda-lider-norveci-solladi_60423.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!