Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Beyoğlu Sineması Kapanıyor

Beyoğlu Sineması sanat filmlerinin internetten indirilmesi ve devletin destek vermemesi yüzünden kapatılıyor. Sponsor bulunmazsa artık böyle bir mekan olmayacak. Sinema eleştirmenleriyse isyanda: "Ticari sinema yap diyorlar, meydan kovboylara mı kalacak?"

NTVMSNBC
1 Beyoğlu Sineması Kapanıyor

Beyoğlu Sineması sanat filmlerinin internetten indirilmesi ve devletin destek vermemesi yüzünden kapatılıyor. Sponsor bulunmazsa artık böyle bir mekan olmayacak. Sinema eleştirmenleriyse isyanda: "Ticari sinema yap diyorlar, meydan kovboylara mı kalacak?"

1989 yılında kurulan, İstiklal Caddesi’nde, Halep pasajı içerisinde yer alan ‘sanat filmleri’nin belli başlı adreslerinden Beyoğlu Sineması’nın mali zorluklar sebebiyle kapatılacağı haberi bir süre önce duyurulmuştu. Sinema eleştirmenlerinin de gündeme taşıdığı haberin üzerinden 2 ay geçmesine rağmen SİYAD seçkisinin desteği dışında hiçbir gelişme olmadı.

Beyoğlu sinemasının sahibi Temel Kerimoğlu son olarak İKSV ve TÜRSAK’ın sponsor arayışında olduğunu, bu nedenle beklemede olduklarını ifade etti. Kerimoğlu, "Sponsor bulunmazsa kapatılacak, Ama İKSV ve TÜRSAK bu konuda tecrübeli oldukları için ihtimal biraz yüksek gibi. Daha doğrusu öyle temenni ediyorum" diye konuştu.

Ticari sinema olsun dediler

Daha önce Beyoğlu Belediyesi’yle görüştüklerini ama sadece öneri ve nasihat aldıklarını belirterek, "Ticari sinemaya çevirmemizi, popüler filmler oynatmamızı önerdiler" diyen Kerimoğlu, bunca yıldır popüler film oynatma fikrinin aklından hiç geçmediğini söyledi.

3 iyi film tek başına 5 bin seyirciyi toplayamadı

Kerimoğlu ‘çocuğu olarak gördüğü’ sinemasını elbette kapatmak istemediğini ama filmlerin izlenmediğini, sanat sineması izleyicisinin artık kalmadığını belirtti. Bu tarz sinemaların kapatılması ile ‘sanat filmleri’nin ithalatçısının da film getirmeyeceğini savunan Kerimoğlu, "Ortalık ABD filmlerine kalacak. Bizim gösterdiğimiz filmlerin niteliği belli. Seyirci gelmezse ya popüler sinemaya ‘Recep İvedik’lere döneceksin ya da bu işi bırakıp çekip gideceksin" dedi.

SİYAD seçkisinde gösterilen filmlerin bile hiç izlenmediğini ifade eden Kerimoğlu, bilet fiyatlarının 5 YTL olmasına rağmen en fazla seyircisi olan filmin 104 seyirci ile 'Bükreş’in Doğusu' filmi olduğunu, onun haricinde seyirci ortalamasının 40-50 kişide seyrettiğini söyledi.

"Bar, pavyon ve genelevlerle aynı kategoride"

Kerimoğlu son olarak, "Avrupa’da bağımsız sinemaların devlet desteği aldığını, Türkiye’de ise böyle bir destek olmadığını, üstelik eğlence vergisi kapsamında alınan vergilerin sinemaları hem zora soktuğunu hem de bar, pavyon ve genelevlerle aynı kategoriye koyduğunu" belirtti.

Sevin Okyay: Kapanmaması için çözüm bulunabilirdi

'Beyoğlu’na veda mı?' başlıklı köşe yazısında da bu konuya değinen sinema eleştirmeni Sevin Okyay, konuyla ilgili şunları söyledi: "Beyoğlu Sineması’nın kapanacağı kamuoyunda duyulduktan sonra, bu süre içinde hiçbir şey yapılamadı. Kapanmaması için çözüm bulunabilinirdi. Örneğin, özel sektör sponsorluk edebilir, devlet yardımı olabilir veya sinematek sineması haline getirilebilirdi. Belediyenin Avrupa’da olduğu gibi sinemalara sponsor olduğu örnekler var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi’nin yüksek bütçelerinin olması nedeniyle söylüyorum. Böyle bir şey de yapılabilirdi ama bunlar ne yazık ki yazıda kalıyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/beyoglu-sinemasi-kapaniyor_62625.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Beyoglu kan kaybediyor.Dun guzelim gramofon,kapandi,yerine simitci acildi,markiz kapandi,Lebon yok artik,Aksanatin zemin kati Teknosa oldu,Sabanci'nin buna cokihtiyaci vardi herhalde.Bugun beyoglu sinemasi kapaniyor.Beyoglu Belediyesi tarlabasinda kentsel donusum adina yaptiklarini ovuncle sergiliyor,Basina kuma gommus bir sekilde,bizler hep birlikte Beyoglunu geri istiyorum platformu olusturabiliriz.hep birlikte daha guzel gunlere. Sevgiler YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!